Radní ČT k urážkám Babiše: Zloděj křičí, chyťte zloděje!

reprofoto ČT

Andrej Babiš v České televizi | FOTO: reprofoto ČT

Urážky Andreje Babiše na adresu tvůrců pořadu České televize Reportéři ČT měly ve středu dohru na jednání televizní rady. Vicepremiér a šéf hnutí ANO obvinil redakci publicistiky, že točí pořady na objednávku. „Vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně šestnáct pořadů a teďka točíte zase něco o mně,“ urážel ve veřejnoprávní televizi Babiš. Publicistické pořady Reportéři ČT a 168 hodin přitom jen navázaly na původní zjištění novinářů ze serveru Echo 24, že ministr financí nevysvětlil zdroj svých legálních příjmů na nákup dluhopisů jeho Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou navíc osvobozeny od daně a jsou Babišovým hlavním osobním příjmem.

Právě z dluhopisů inkasuje šéf státní kasy 90 milionů korun, aniž by zaplatil jedinou korunu na daních. Taková transakce je přitom v rozporu s jeho pracně budovanou image ministra financí, který usiluje o co nejlepší výběr daní.  Už o den později se Babiš snažil svá slova o České televizi mírnit odkazem na širší význam pojmu korupce. Omlouvat se za svůj výrok přesto nehodlá, i když jej vedení televize vyzvalo k doložení důkazů a v opačném případě rovnou k omluvě.

Radní České televize Zdeněk Šarapatka označil na středečním zasedání kontrolního orgánu televize Babišovy výroky za urážku celého týmu redakce publicistiky. Radě a managementu televize přitom tlumočil apely televizních koncesionářů na právní kroky, které by zamezily politickým atakům šéfa ANO na nezávislost veřejnoprávní ČT. Kritický obsah reportáže o dluhopisech podle Šarapatky neopravňuje politika v demokratické zemi k tak nehoráznému útoku na veřejnoprávní médium. Další radní se k reportáži nevyjádřili.

Místo omluvy ve středu Babiš avizoval, že pořad navíc napadne analýzou a stížnostmi Radě České televize i Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. „Zloděj křičí, chyťte zloděje!“ řekl deníku FORUM 24 po jednání rady Zdeněk Šarapatka. Na stížnost si nyní chce počkat i ředitel ČT Petr Dvořák, teprve potom Česká televize zareaguje. Šéf veřejnoprávní televize se na jednání rady stejně kategoricky ohradil proti nevybíravým urážkám vicepremiéra na adresu jeho zaměstnanců. Urážky redakce publicistiky má za „nehorázné“ a její práci za profesionální.

Už podruhé za krátkou dobu se Andrej Babiš zaplétá do vlastních tvrzení ohledně majetku. Po Čapím hnízdě, jehož vyšetřování se zatím táhne do ztracena, mohou teď být nesrovnalosti s financováním dluhopisů vlastní firmy bolestivou ranou pro volební očekávání Babišova hnutí. Hysterie, s jakou dnes vicepremiér reaguje na reportáž České televize a snaha ANO ovládnout Kavčí hory skrze novelu zákona, která by do Rady posadila hlavně Babišovy kádry z ANO, zde nebere konce. Včetně směšného pokusu spolu s prezidentem zatáhnout do potíží premiéra a lídry ostatních politických stran a chtít po nich stejné majetkové odhalení. Miliarda sem, miliarda tam však v jejich počtech na rozdíl od Babiše, určitě nechybí.

 

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner