Radní ČT Luboš Xaver Veselý se uchýlil ke sprostotě, která nemá v Evropě místo

Luboš "Xaver" Veselý. (Zbyněk Pecák)

Luboš "Xaver" Veselý. | FOTO: Zbyněk Pecák

Zesprostnutí veřejného prostoru skokově narostlo s příchodem dvojice Zeman – Babiš k moci. Sprostota postupně ovládla řadu oligarchizovaných médií a stala se běžnou součástí marketingu mnoha časopisů. Nyní však došlo k docela zásadní změně. Invalidovi se – v Evropě zcela neakceptovatelně  – pro jeho handicap vysmívá YouTuber, který pracuje pro veřejnoprávní Český rozhlas, a navíc je členem Rady České televize. Veřejnoprávního a dosud asi nejvlivnějšího média u nás. Pokud skutečně zůstane kontrola České televize a pořadů Českého rozhlasu v rukou lidí, kteří se vysmívají nemocným, jsme už někde v Rusku. Přinejlepším. 

Před několika týdny jsem s fotografem navštívil radního ČT a moderátora, který má mimo jiné pořad na veřejnoprávním rozhlase, pana Lubomíra „Xavera“ Veselého. Čekali jsme u studia, odkud vysílá. S kamerou jsem mu položil otázku, kdo je majitelem televize XTV – projektu, kterého se on sám účastní a který plní politickým obsahem. Pan Veselý z auta vykřikoval, že mi do toho nic není, a ujel.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Dne 4. června 2021 v dalším díle svého pořadu Xaver ŽIVĚ 123 tuto událost okomentoval a výslovně prohlásil: „Už brzo, v neděli na streamu, se tady chystám říct velkou pravdu. Strašně mě za to sejmete, někteří, a budou prostě tady stát zkrachovalí novináři u vrátek, budou fotit a budou vykřikovat, že jsme proruská prostě věc (smích) a tady… Nedá se nic dělat, člověk to musí vydržet. O berličce, hnáty křivé, pod plachetkou osoba, musíte dávat pozor, abyste nepřejeli autem. No je to tlak, není to nic jiného.“

Tím popisem vypůjčeným z Erbenovy Polednice myslel pan Xaver mě. A musím říci, že kdyby si ze mne pro mou invaliditu dělal pan Lubomír Veselý legraci jako běžný YouTuber, nechalo by mne to zcela chladným. Od neonacistů, squatterů a léčitelů jsem vyslechl mnohem horší věci. Ale žádný z těch nácků, anarchistů a zlodějských šarlatánů nepůsobil ve dvou veřejnoprávních institucích. Že je sprostota průvodním znakem extremistů, víme všichni. Že se stala normou řady oligarchizovaných médií? To je věc jejich majitelů. Avšak ve veřejnoprávních médiích nemají lidé vykazující takovou míru sprostoty, jakou je výsměch invalidovi pro jeho handicap, dle mého názoru co dělat. Pan Veselý připravuje pořad pro veřejnoprávní Český rozhlas. Je také členem Rady veřejnoprávní České televize. Tedy členem týmu, který má dozírat na veřejnoprávnost vysílání ČT, čehož, jak svými posměšky na účet handicapovaného pro jeho hůl a nemocí pokřivené kosti spolehlivě prokázal, není intelektuálně ani eticky schopen. A tak jsem začal rozesílat dopisy. První Radě Českého rozhlasu a jeho ombudsmanovi – v pořadu tohoto média Veselý přímo vystupuje. Pánům z Rady ČRo jsem byl dopis předat osobně.

Zbyněk Pecák

Jiří X. Doležal.

„Vážení pánové, jako novinář mimo jiné mapuji činnost Bc. Lubomíra Veselého. Monitoruji jeho činnost soustavněji, neboť pan Veselý na YouTube ve svém kanále Xaver Live opakovaně vstupuje do politických témat, například zpochybňuje a zesměšňuje podíl ruských tajných služeb na diverzním útoku v muničním skladu Vrbětice v České republice. Opakovaně pak také na tomto kanále řeší svůj spor vzniklý při práci v ČR – spor s panem Měcháčkem. Na tomto kanále se mi pan Veselý otevřeně vysmíval.  Nemohu jeho výroky chápat jinak než jako sprostý výsměch handicapovanému člověku kvůli jeho invaliditě. Zvažuji proti panu Veselému v této věci právní kroky. Zároveň si ale také tímto dovoluji upozornit Radu ČRo, že moderátor pracující pro veřejnoprávní Český rozhlas se ve svém YouTube pořadu vysmívá handicapovaným. Podal jsem v této záležitosti stížnost ombudsmanovi Českého rozhlasu i ombudsmanovi České republiky. Považuji za absolutně nepřijatelné, aby se moderátor Českého rozhlasu veřejně vysmíval invalidům, a ještě na tom vydělával peníze (jeho kanál je komerční). Proto vás žádám, aby Rada Českého rozhlasu iniciovala šetření, zda je výsměch invalidovi pro handicap z úst pana Veselého v souladu s etickým kodexem pracovníků Českého rozhlasu.“

Zbyněk Pecák

Jiří X. Doležal předává dopis členům Rady Českého rozhlasu.

Zbyněk Pecák

Jiří X. Doležal předává dopis členům Rady Českého rozhlasu.

Panu Matochovi, předsedovi Rady České televize, v níž Bc. Veselý zasedá, jsem poslal podobný dopis s tím, ať pana Veselého neprodleně vyzve k rezignaci na jeho funkci v Radě. Z etických důvodů.

Jak se k tomu postaví sám pan Veselý, nevím, ale pokud najde odvahu kváknout, určitě to bude zábavné. Jeho pokrytectví a soustavné lhaní je v jeho pořadech až dětinské, takže se těším, jakou hloupoučkou výmluvu si vyfantazíruje. Ano, nic moc chytrého nečekám. I to, jak lže na svém YouTube kanále, je na úrovni sedmiletého dítěte. Předpokládám však, že ona případná výmluva – vzhledem k jeho funkci – bude nade vši pochybnost vysoce veřejnoprávní.

Na reakce oslovených čekám. Ale dosud věřím, že jedinec vysmívající se invalidům pro jejich handicap nebude ve veřejnoprávních médiích nadále tolerován – ani jako moderátor rozhlasu, a už vůbec ne jako člen Rady, která má dohlížet na veřejnoprávnost vysílání České televize.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]