Radní ČT Šarapatka: Chystá se puč na Českou televizi, je třeba jednat

Zdeněk Šarapatka (FORUM 24)

Zdeněk Šarapatka | FOTO: FORUM 24

Několik posledních měsíců ukazuje, jak je pro současné vládnoucí politiky důležité ovládnout Českou televizi. S kritikou přichází po Miloši Zemanovi, Andreji Babišovi a Tomio Okamurovi i majitel komerční TV Barrandov Jaromír Soukup. Ten se rozhodl pro otevřenou válku s veřejnoprávním médiem. FORUM 24 se zeptalo radního ČT Zdeňka Šarapatky, co si myslí o těchto útocích, zda může prezident dosáhnout výměny vedení ČT, o kterém mluví a zda se má Petr Dvořák postavit Jaromíru Soukupovi.

Pane doktore, již delší dobu se výrazným tématem v pořadech Jaromíra Soukupa stává kritika České televize, jak to vnímáte?

Který ze Soukupových pořadů máte přesně na mysli? Ten, ve kterém se každý týden posouvá stále hlouběji do zadní části Miloše Zemana, nebo ten, kde dělá „píár“ vrchnímu neonacistovi z SPD a agentu Burešovi? Nebo nějaký další? Třeba ten, v němž účelově mydlí schody nepřátelům svých politických vůdců a těm pár procentům zoufalců u obrazovky namlouvá, že je to investigativní žurnalistika?

Asi všechny, které jste vyjmenoval.

Vlastně máte pravdu, Českou televizi si pan Soukup bere do svých úst skoro všude. Ostatně, kdo s ním měl kdy tu čest, tak tuší, o co jde. Stačí jen zapátrat v paměti, podporoval už kdekoho. Stranu zelených a paní Kuchtovou výměnou za funkci jejího náměstka na ministerstvu školství, pak vrazil milióny do trucpodniku Olgy Zubové a Demokratické strany zelených, která pomohla pohřbít Topolánkovu vládu. Potom podporoval Jiřího Paroubka a pak zase sedmilháře Haška, Tvrdíka, Číňany. Dneska Okamuru a Babiše. A hlavně Zemana a s ním jeho Rusy. A odtud jejich zájem dostat Českou republiku zpátky pod ruský vliv a vyrvat ji z Evropské unie a z NATO. Česká televize jako poslední, skutečně nezávislé médium veřejné služby, jim v tom hodně nepříjemně překáží. Proto ji chtějí zlomit a zestátnit jako v Polsku. A podřídit Babišově vládě. Zkrátka z ní udělat televizní Aeronet, Parlamentní listy a Mafru dohromady. Propagandistické médium, řízené kolaboranty, které by tu vymývalo mozky ve prospěch privátního byznysu a cizí mocnosti.

Marek Wollner, vedoucí reportérů České televize (reprofoto ČT)

Profesní žárlivost v tom tedy vůbec nevidíte?

Ale ano, samozřejmě. Že Soukup nebude nikdy Moravcem, Wollnerem nebo Takáčem, Václavkem a Stachem a řadou dalších skvělých lidí z České televize, o dámách jako Fridrichová, Kroužková nebo Witowská a Tvarůžková ani nemluvě, si někde v hloubi duše možná uvědomuje. I kdyby v té své televizi hlásil už i počasí, pořád totiž zůstane barrandovským strýčkem Jedličkou, který sice štěká nebo chrochtá přesně podle politického scénáře, ale ani miliardy na účtech z něho neudělají skutečného moderátora. A z Barrandova Kavčí hory.  Jen pro ilustraci, kanál ČT24 loni obsadil první pozici v žebříčku všech evropských zpravodajských veřejnoprávních stanic s průměrným podílem 4,23 %, a předčil tak i britskou stanici BBC News. Události ČT zase vnímají dvě třetiny lidí jako nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajský pořad v zemi. A celodenní podíl na publiku 15+  měla Česká televize 29,2 %, zatímco Soukupův Barrandov 6,05 %. Takže barrandovské sprosťárny Zemana, stupidní nástěnky nebo Okamura k snídani, obědu i k večeři zjevně nezabírají. To musí hodně bolet.

V posledních týdnech ale Soukup uráží už i konkrétní zaměstnance veřejnoprávní televize. Jak je možné se tomu bránit?

Rada České televize není jejím managementem, striktně se řídí zákonem. Podávat žaloby za televizi tedy nemůže. To ale neznamená, že všichni radní musí sklapnout před Hradem nebo Agrofertem podpatky a redaktorům ČT nechat za jejich profesionální práci nadávat. Proto jsem apeloval na generálního ředitele Petra Dvořáka, aby se televize bránila žalobami. Ať už šlo o urážky Andreje Babiše na adresu Reportérů ČT, nebo útoky Zemana a permanentní hysterické výlevy Okamury. A samozřejmě servilní pomluvy barrandovského nýmanda. Že tady není zdrženlivost už dávno na místě, je jasné. Opilci moci, jako je Zeman, ji totiž nemají za slušnost, ale za slabost. A v útocích na veřejnoprávní televizi ještě přitvrzují.  Bránit nezávislou veřejnoprávní žurnalistiku třeba i soudně je teď víc než kdy jindy v zájmu každého televizního koncesionáře, který chce na obrazovce vidět a slyšet pravdu. Ne okřikování novinářů, čirou propagandu a vylhané zprávy, nebo hluboké ticho o zlodějnách v nejvyšších patrech moci. Vedení České televize má naprosto volné ruce, aby své lidi bránilo. Jestli i odvahu uvidíme. Dvořák ale není Zavoral, to vím jistě. Taktizování je tu zbytečné, snaha nahradit demokraticky zvolenou Radu svými kývači a poté vyměnit generálního ředitele České televize je u Zemana a Babiše bezpochyby na pořadu dne.

Zlatá Ester Ledecká (ČTK)

Když jsme u toho, Miloš Zeman dokonce v posledním Týdnu s prezidentem vyzval k výměně vedení České televize přes neschválení Výroční zprávy o hospodaření ČT. Čeho chce hlava státu konkrétně dosáhnout?

Lepší dobu si Miloš Zeman nemohl vybrat, Vítězný únor má v režii proruského prezidenta zjevně repete. A nechybí u toho ani Lidové milice, ty si opět pozvala do České televize moderátorka Jílková. Zrovna ta, kterou celé roky oslavovaly Parlamentní listy jejího manžela. V publiku pořadu Máte slovo se to totiž tento čtvrtek už zase hemžilo proruskými aktivisty, „vlastenci“ a samozvanou domobranou. Jména jako Karas, Matějka, Jovanovič nebo Řezníčková a další jsou s Ruskem spojena pupeční šňůrou. A nechyběly ani uřvané Putinovy údernice, všichni dohromady v roli fanklubu Miloše Zemana. Tady je Česká televize nepoučitelná a lze jen spekulovat, proč ve svých studiích i přes moje opakovaná upozornění hostí prokazatelně extremistické figury. Paní Jílkovou jsou samozřejmě všichni vydáváni za „řadové občany“. Neuvěřitelné.

Zpátky k výzvě prezidenta Zemana. Co tím přesně sleduje?

Prezident Zeman svou výzvou připomíná ve všech směrech Klementa Gottwalda. Jeho „jezdíme se do Moskvy učit, jak vám zakroutit krkem,“ chce po sedmdesáti letech aplikovat na České televizi. O důvodech připravovaného puče na veřejnoprávní médium jsme tady už mluvili. Prostředkem je tu opakované neschválení zpráv o činnosti a hospodaření ČT a skrze takové zneužití zákona pak odstranění nezávislého kontrolního orgánu, tedy Rady ČT, demokraticky zvolené parlamentem. A její následné nahrazení dosazenými poplatnými figurkami, které pod taktovkou Hradu a Babiše instalují do čela České televize politicky povolného generálního ředitele. Cílem je rozmetání redakcí, vyhazovy nepohodlných person, umlčení objektivního zpravodajství a kritické publicistiky s přesahem do kauz Agrofertu, minulosti premiéra, kolaborace prezidenta, hradního ansámblu a jeho kamarádů s Moskvou a jejich privátní byznys. A přeměna České televize v prolhaný nástroj posilování politiky vládnoucí garnitury, Hradu a s nimi spřízněných partají. A odtud Kremlu.

Neobáváte se, že vám ale bude podsouvána snaha hájit Českou televizi kvůli odměně radního ČT?

Tomu může uvěřit jen zcela neinformovaný člověk nebo zmanipulovaný fanklub Zemana, Okamury nebo Babiše. Nebo kolchozníka Veleby. Upravená mzda prodavačky Lidlu je totiž jen o pár tisíc korun menší než odměna člena rady ČT. V reálu jde tedy zhruba o dvacet tisíc korun měsíčně. Tedy žádné statisíce nebo zlaté padáky. Spíš čest dělat stejně nevděčnou práci pro lidi a ještě se přitom nechat urážet hradním ansámblem, náckem a bolševickými zbohatlíky.

Týden s prezidentem Jaromíra Soukupa (FB TV Barrandov)

Vyslyší poslanci Zemanovu výzvu?

V současné hlasovací mašinérii ANO, SPD a KSČM ji vyslyšet mohou. Jde přece o Zemanovu krevní skupinu a její společný zájem. Přesně v duchu jeho vzkazu dvěma a půl milionu občanů, kteří jej nevolili: Teď pět let držte hubu! Včetně České televize, dodávám.

Získá však většinovou podporu v poslanecké sněmovně?

Před pár týdny napsal předseda volebního výboru sněmovny Berkovec z ANO předsedovi Rady ČT o předložení Výroční zprávy o činnosti České televize v roce 2016 a Výroční zprávy o hospodaření České televize v roce 2016 prý, aby – cituji – byla splněna zákonná povinnost! Rada České televize přitom už svoji zákonnou povinnost dávno řádně a včas splnila, když obě zprávy předložila minulé poslanecké sněmovně přesně podle zákona, tedy do 31. 3. 2017. Požadavek pana Berkovce z ANO je přinejmenším divný a zavání Zemanovými a Babišovými zájmy. Žádný zákon totiž nepřikazuje, že výroční zprávy ČT musí být sněmovnou projednány. Jediná povinnost je stanovena Radě, a to odevzdat v termínech zmíněné dokumenty. Což se stalo. Sněmovna má možnost zprávy aktivně schválit, nebo neschválit, přičemž neexistují žádné termíny. Pokud se k nim nevyjádří, nic se z právního hlediska neděje a zprávy zůstávají neprojednané. Zprávy o ČT, které chce najednou pan Berkovec z ANO, minulá sněmovna podle zákona prostě neprojednala. Tečka. Neexistuje ani žádná opakovaná povinnost Rady zprávy znovu překládat. Přesto je předseda volebního výboru Berkovec, kde má ANO, SPD a KSČM většinu, chce. Zákon nezákon. Podívejte se, kdo ve volebním výboru sedí a rychle pochopíte, o co tu jde. Ale moc do toho nezabrušujte.

Jaromír Soukup chystá speciální díl svých Kauz o financování České televize, který bude určitě velmi kritický. Není čas se konečně začít bránit proti těmto útokům?

Rozhodně. Tady už neplatí přísloví, že orel much nelapá. Drzá moucha, navíc ušpiněná hnojem toho nejhoršího z české politiky, musí dostat za vyučenou. Natvrdo a plácačkou. Aby nešířila infekci.

Václav Moravec (ceskatelevize.cz)

Jak může Rada ČT pomoci Petru Dvořákovi postavit se za veřejnoprávní televizi? Zatím to vypadá, že ředitel nechce Soukupovo chování komentovat a své kolegy nebrání.

Rada ředitele především kontroluje. A Petr Dvořák dělá svoji práci dobře, proto jej také radní znovu zvolili do funkce. Je to televizní profík s obrovskou zkušeností a vysokým kreditem v Evropské vysílací unii, která sdružuje 74 členů z 51 států včetně britské BBC, rakouské televize ORF, francouzské TF1, německé BR/ARD, švédské SR, belgické RTBF, italské RAI a mnoha dalších. Žárlivé tvrzení Soukupa s tak mizernými procenty podílu vlastní televize na publiku, že je Petr Dvořák neúspěšný ředitel, je v porovnání s výsledky ČT doslova směšné. Tady bych Petru Dvořákovi jakékoliv komentování určitě nedoporučil. A Radu ČT k tomu s jistotou nepotřebuje. O obraně redaktorů ČT tu už byla řeč.

Jaké jsou, podle vás, varianty obrany před takovými kritiky, jakými jsou Miloš Zeman, Tomio Okamura nebo Andrej Babiš? Bude stačit pouhé vyvracení jejich lživých tvrzení?

Nebude. I tváří v tvář argumentům budou dál vršit jednu lež na druhou jako doposud. A špinit Českou televizi při každé možné příležitosti, aby ji dostali na kolena a místo objektivních zpráv o jejich temných činech ji co nejrychleji zaplnili jen sebechválou, recepty na ovar a sluncem, jahodami a erotikou. To nejsou televizní kritici, ale reální popravčí svobody slova. Takoví zpravidla moc neslyší ani na soudní verdikty. Stačí si vzpomenout na Zemanovo zpochybňování Nejvyššího soudu atd.  Na ty pravda už zdaleka nestačí. Ze spacáků na Kavčích horách mají doteď srandu, ale jedné věci se populisté jako oni přesto bojí jako čert kříže. Opravdu plné a rozzlobené ulice. Kdoví, možná brzy dojde i na ni. Obrana poslední nezávislé televize v zemi za to stojí.

Pomozte nám bránit nezávislá média, která v této době tolik potřebujeme. Předplaťte si Revue FORUM ZDE nebo přispějte na naši veřejnou sbírku. Děkujeme!

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]