Radní ČT Šarapatka: Volba je další krok k normalizaci. Veřejnost se za svou televizi musí postavit

Zdeněk Šarapatka (FORUM 24)

Zdeněk Šarapatka | FOTO: FORUM 24

Člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka je stálým spolupracovníkem deníku FORUM 24. I proto čelí značným problémům a pokusům o odvolání. V rozhovoru komentuje aktuální volbu nových radních a popisuje, co vlastně veřejnoprávní televizi čeká.

Jak hodnotíte volbu nových radních ČT?

Jako další krok k normalizaci naší země podle not Andreje Babiše, Miloše Zemana a Vojtěcha Filipa a přesně podle vzoru Viktora Orbána. Navíc za bezprecedentního zneužití protipandemických zákazů a příkazů, omezujících možnosti občanského protestu proti takovému svinstvu na náměstích a v ulicích. Asi se shodneme, že paní Lipovská, která veřejně zpochybňuje smysl ČT jako takové, nebo pan Veselý coby Babišův mazlík a vrchní patolízal Miloše Zemana, který Českou televizi z duše nenávidí, nebyli zvoleni kvůli jejímu rozkvětu. Takže po dovolbě nových radních je teď v Radě ČT reálný poměr sluhů režimu k demokratům, kteří hájí nezávislost veřejnoprávní televize, 8 : 7. A s mojí dobrou znalostí stávajících kolegů radních tipuji, že to brzy bude 10 : 5. Bohužel.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Očekával jste, že opozice nedostane vůbec prostor?

Nedělal jsem si iluze, že by estébák, proruský kolaborant a bolševik s náckem byli kdy ochotni ke kompromisu s opozicí. Proto před nezpochybnitelnou mediální autoritou, jako je bezesporu Michal Klíma, raději upřednostnili plagiátora z UJAKu, k moci servilního Xavera Veselého a další. Připomíná mi to padesátá léta minulého století: z nýmandů s dobrým kádrovým profilem, bezmezně oddaných režimu, se ze dne na den stávali soudci, prokurátoři, ředitelé… A vzdělaní machři s obrovským přesahem znalostí a zkušeností šli… zametat nebo do Jáchymova. Jim přece vůbec nejde o kvalitu vysílání a dobrou finanční kondici veřejnoprávní televize, ale o to, udělat z ní roztleskávačku Babišovy vlády, ANO a Zemana. Že mj. poslouží společenskému marasmu a posunu země na Východ, je jim šumafuk, jsou zvyklí jen sloužit. A peníze nesmrdí. Tipuji, že po ovládnutí České televizi přijdou na řadu soudy, justice…

Jakou roli podle vás hraje to, že poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová zmiňovala i vás osobně?

Myslím, že bezvýznamnou. Poslankyně Kořanová hraje roli mouřenína, který jen tupě poslouží Babišovi a jeho handlu s komunisty, jenž vyšel najevo v tomto týdnu. Ti se teď v médiích netají tím, že „v budoucnu“ ochotně podpoří moje odvolání z Rady ČT, aby se tam uvolnilo další místo pro jejich, ryze komunistického kandidáta. Takže třeba za měsíc, za dva. Navíc je tam obzvlášť odporná ta tradiční bolševická snaha o vydírání: buď hodný a mlč, nepiš, nekritizuj, šlapej brázdu… nebo tě zlikvidujeme třeba hned zítra. Záminka, kterou k tomu použijí spolu s ANO, je pak už vysloveně směšná. Pět slov na mém facebookovém účtu o popletené smrti a lítost nad tím, že dobří odcházejí, pod společnou fotkou zemřelého pana Kubery a Miloše Zemana, jehož lidé ausgerechnet panu Kuberovi pomohli čínským dopisem do hrobu. Divadlo, které následovalo v režii Kořanové, která navíc předtím v XTV prohlásila, že se staví proti cenzuře internetu a internet by prý ponechala otevřený všemu, mluví za všechno. Jde jasně jen o pokračování snahy odstranit mě z rady, s níž začal ve Sněmovně už Martin Komárek za ANO, pokračoval v ní Babišův poslanec Kolovratník a teď pro změnu tahle hvězda. Hledali cokoliv: vadilo jim mé trestní oznámení na Zemana i články v novinách. Překážím jim, protože hájím zpravodajství a publicistiku ČT, píši pro FORUM 24 a úspěšně jsem pohnal k soudu prezidenta Zemana… Prostě nepřítel státu. 

Jaké změny mohou nyní v České televizi nastat?

Zásadní. Očekávám krátký, mírumilovný začátek, kdy se političtí nominanti ANO, KSČM, SPD a Trikolóry budou tvářit jako hodní příbuzní České televize. Pak v jednotné formaci s některými stávajícími radními, které tlačí SPD a ANO, zaútočí na publicistiku a zpravodajství. To už se děje teď, natož s čerstvými posilami. Ty jsou pro Babiše a Hrad doslova červeným hadrem. Pak přijde na řadu bonus generálního ředitele a časem tlak na jeho odvolání. A pak číslo jako z cirkusu Humberto, kdy bude Babišovou Radou ČT zvolen novým generálním ředitelem ČT Vadim Petrov, rádce poslankyně Kořanové a velký přítel nových pořádků. Je na tu funkci naklepaný jako řízek.

(koláž rLucie Batko)

Překvapila vás reakce kardinála Duky?

Vůbec ne, bohužel. Z pastýře církve a souputníka Václava Havla, kterého si mohli nejen katolíci opravdu vážit, se stal nohsled proruského a pročínského ateisty Miloše Zemana a statista hradních ceremonií a okázalosti. Dominik Duka je obrovským zklamáním pro velké množství lidí, kteří jej měli v úctě… i pro mě. Nad jeho zjevnou kooperací s Hradem a odtud s Babišem a komunisty na prosazení ultrakonzervativní paní Lipovské, která neví, k čemu je ČT vůbec dobrá, by se jeho předchůdci kardinálové Vlk a Tomášek museli, pardon, pozvracet. Kardinál Duka je přitom paradoxně obklopen a zblízka ovládán lidmi, jako je Jiří Strach, paradoxně jeden z nejprotežovanějších tvůrců v České televizi s naprosto exkluzivními podmínkami. 

Cítíte vy osobně tlak na svoji práci a další rozhodování v radě?

Ne, necítím. Právě naopak, dokud mě neodvolají, na tuhle válku se docela těším. S těmi pár kolegy, kterým jde v radě o politicky nezávislou, úspěšnou a ekonomicky stabilní Českou televizi, to určitě nevzdáme. Podpora veřejnosti mě utvrzuje v přesvědčení, že to ještě má smysl. 

Jak si vlastně laik má představit možnosti změnit fungování ČT?

Veřejnost se musí za svoji televizi veřejné služby postavit. Jak jim byla užitečná, je přesvědčovala jak v době virové krize, tak i před ní. Je to pořád jejich televize, ne Babiše, Zemana a Filipa. Po včerejšku už jiné cesty není…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]