Radní ČT se hádali kvůli filmu o legionářích. Podle komunistky je zbytečný

Eric Drooker

Režisér a scénárista Petr Nikolaev se postaral o bouřlivý průběh posledního jednání Rady České televize. Autor řady úspěšných snímků jako Lidice nebo Atentát na něj přišel představit filmovou epopej Opravdoví bratři. Hraný film s pracovním názvem Legionáři – sibiřská anabáze, připravuje  Nikolaev k výročí československých legií v Rusku, do kin jej chce proto uvést už v příštím roce. Spolu s producentem Jiřím Průšou získal Nikolaev pro svůj počin záštitu předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a místopředsedy dolní komory Petra Gazdíka. Také podle nich jde o společensky významné dílo, které mapuje řadu neznámých nebo v minulosti ideologicky zamlčovaných historických fakt a svědectví o hrdinství československých legií v Rusku.

Nikolaev informoval radní o potížích při jednání s vedením veřejnoprávní televize. To podle něj ani za pět let nerozhodlo, zda má o významný projekt zájem. Generální ředitel ČT Petr Dvořák si podle autora filmu nenašel na setkání s tvůrci filmu zatím čas. Nezájem o zfilmované osudy československých legionářů v Rusku, jejichž téma i zpracování naplňuje kriteria pro spolupráci veřejnoprávní televize, je podle Nikolaeva v přímém protikladu se štědrým financováním méně důležitých žánrů v ČT. Průtahy v jednání navíc ohrožují záměr uvést film do kin právě v roce stoletého výročí československých legií.

Předseda televizní rady Jan Bednář tu čelil kritice za prostor, který režisérovi filmu při jejím jednání poskytl. Podle některých radních měl být Nikolaev trpělivý a napřed využít formálních postupů včetně objednání u ředitele televize. Radní Luboš Beniak označil vystoupení režiséra dokonce za nepřímý nátlak na vedení ČT a jeho kolega Dostál se při něm podle vlastních slov „necítil komfortně“. Argumenty tvůrců o pětiletém jednání s ČT bez konkrétního závěru pak nepovažovali za podstatný ani Paroubkův exporadce a televizní radní Brandejs ani komunistka Ivana Levá.

Za zcela zásadní společenský a vzdělávací počin, jenž by naopak měl získat podporu právě u veřejnoprávní televize jako dluh historii a odvaze čsl. legií, označil Nikolaevův film radní Zdeněk Šarapatka. Kritiku od zmíněných kolegů, že zákon o České televizi na podobné apely nepamatuje, odmítl jako ryze účelovou interpretaci zákona a snahu bagatelizovat právo radních i koncesionářů na svobodný názor. Spolu s dalším z radních Michaelem Hauserem a Janem Bednářem Nikolaevův projekt podpořili.

Věrná stranické ideologii zůstala exposlankyně KSČM Ivana Levá. Šarapatkův argument, že Opravdoví bratři navíc obohatí dějepis a studium ve školách v  kapitolách, kde československé legie buď chybí nebo zde mají jen malý prostor, má za neopodstatněný. Podle komunistky se o legionářích vždy učilo a učí objektivně a jde tedy podle ní o urážku pedagogů. Radní Michal Jankovec Levé připomněl záměrně deformované údaje o legionářích v  padesátých letech minulého století právě pod vládou její komunistické strany.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák na debatu reagoval pouze otázkami Nikolaevovi na reálné náklady filmu a na průběh jeho jednání s útvary České televize. Zda o spolupráci veřejnoprávní televize s Nikolaevem nad Opravdovými bratry vůbec uvažuje, ale neuvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články