Radomil Bábek: Bezcharakterní Babiš živnostníky nejdříve kriminalizoval a teď od nich chce hlasy

Eric Drooker
Jako vypočítavé a bezcharakterní jednání hodnotí Radomil Bábek současný směr Andreje Babiše. Premiér po letech pomlouvání a enormního tlaku na živnostníky zjistil, že potřebuje jejich hlasy ve volbách. Tak se v posledních týdnech zcela otočil a snaží (alespoň v mediálních výstupech) „jít naproti“ podnikatelům. Souběžně však usiluje společně se svojí ministryní financí o urychlené zavedení dalších vln EET, nic se nezměnilo ani na ostrém přístupu finanční a celní správy v počtu kontrol živnostníků. Přístup Andreje Babiše rozzlobil nejednoho podnikatele. Své jasné názory má také Radomil Bábek, manažer, podnikatel, předseda výboru Podnikatelských odborů a hlasitý odpůrce Andreje Babiše. Celou situaci okomentoval v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Jak hodnotíte současné lísání pana premiéra k živnostníkům po tom, co je uplynulých šest let bez přehánění trápil?

Klíčovým slovem je výraz „lísá se“, který jste použili v otázce. Z chování Andreje Babiše trčí jako sláma z bot, že jde o účelové chování. Andrej Babiš se dostal k moci také pomocí hlasů malých podnikatelů a živnostníků, aby je po pár měsících v roce 2013 hodil přes palubu. Svoje levicové voliče nalákal naopak tím, jak se vyjadřoval o živnostnících, pomlouval je a kriminalizoval a vymýšlel jedno opatření proti malému podnikání za druhým. To, že teď Andrej Babiš „obrátil a prozřel“ a najednou tvrdí, že jsou vlastně ti živnostníci chudáci, to jen ukázka Babišovy bezcharakternosti.

Proč se zaměřil na živnostníky právě teď?
Podle mého jsou tři důvody, které jsou komplementárně spojeny. Za prvé, Andrej Babiš už nejspíš ví, že se ekonomika zhoršuje a že nebude schopen splnit sliby, které dal svým levicovým voličům. Bojí se, že jej opustí, že mu to spočítají. Za druhé, blíží se volby do Evropského parlamentu a v těch se svým levicovým elektorátem neuspěje, protože důchodci k těmto volbám nechodí. A za třetí, Andrej Babiš, tedy jeho poradci, už myslí na naše příští parlamentní volby. Pokud chce uspět, bude potřebovat nahradit ty voliče, kteří by se třeba vrátili ke komunistům nebo socialistům, ale především by Andrej Babiš rád posílil svou šanci zvítězit v parlamentních volbách tak, aby se nemusel s nikým dělit o moc.
Vláda tlačí dál legislativním procesem poslední vlnu EET. Co hrozí, pokud bude zavedena?
Podle rozložení sil v parlamentu se dá předpokládat, že i obě poslední vlny EET budou prosazeny. Hrozby jsou stejné jako u těch předchozích. Zase to pár tisíc lidí znechutí, zase tisíce živnostníků rezignují, zase budou tisíce demotivovaných a otrávených lidí. No a co, říkají Andrej Babiš, Alena Schillerová, Karel Havlíček, Marta Nováková a další jim podobní. Důležité je, že pan Babiš prosadí svou a potěší ty závistivé a nenávistné mezi svými voliči. K ničemu jinému přece EET není. Je to jen ideologický klín vražený do společnosti.

 

Co je podle Vás to nejhorší, co vláda A. Babiše, resp. vláda B. Sobotky zavedla pro živnostníky a firmy?
Na to nedokážu odpovědět, protože chybí srovnání. Andrej Babiš, v této i předchozí vládě, nikdy nic dobrého pro podnikatele a živnostníky neudělal. A srovnávat, zda je horší EET, nebo kontrolní hlášení, to máte pěšky jako za vozem.
Ministryně financí se ráda ohání miliardami, které EET údajně přinesla do státní pokladny. Jak hodnotíte tyto údaje?
Jako drzost. Pokaždé řeknou jiné číslo, dva lidé ze státní správy se v jeden den neshodnou na „výnosech“ EET, nedokážou si ani pamatovat, co řekli minule. Babiš, Schillerová, Nováková, všichni si s drzostí sobě vlastní vymyslí jakékoli číslo a pak jím oblbují veřejnost. Mimochodem, toto tvrdíme v Podnikatelských odborech už tři roky a jsme rádi, že v minulých dnech na to přišli i Piráti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner