Radši zemřeme, než abychom se Rusům vzdali, vzkázal starosta Kyjeva Kličko

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko (European People's Party / Wikimedia Commons/ CC BY 2.0)

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko | FOTO: European People's Party / Wikimedia Commons/ CC BY 2.0

Vitalij Kličko se stal jednou z hlavních tváří boje Ukrajinců proti ruské agresi. Boxerská legenda a starosta Kyjeva před ruskou invazí vzkázal svým spoluobčanům, že se proti okupantům postaví se zbraní v ruce a bude bránit město i vlast. Stejně Kličko hovoří i po 51 dnech války.

Starosta ukrajinského hlavního města v rozhovoru pro Českou televizi poděkoval všem, kteří napadené zemi podali pomocnou ruku. „Chtěl bych poděkovat všem zemím, které nám pomáhají, za pomoc vojenskou i humanitární. Celý svět vidí, co u nás Rusko páchá,“ řekl Kličko. „Já jako bývalý voják vám řeknu, že v každé válce jsou strašně důležité zbraně, ale vůle a motivace jsou ještě důležitější,“ dodal s tím, že ruští vojáci jdou do války pro peníze, kdežto ti ukrajinští bojují za budoucnost svou i svých dětí.

(Týdeník FORUM)

Svůj dík poslal Kličko i české vládě za to, že stojí za Ukrajinou. „Mám pro vás takovou zprávu: My nehájíme jenom nás, my hájíme rovněž vás, vaše děti, vaši budoucnost, vaše plány i hodnoty, které jsou společné. Oni se nezastaví, nechtějí okupovat jenom Ukrajinu. Kde se zastaví? Na hranici s Polskem nebo Německem?“ zeptal se bývalý úspěšný sportovec.

Zároveň nabídl svůj pohled na to, zda bude ruská agrese pokračovat i v dalších zemích. „Rozhodně, pokud prohrajeme. Ale my nikdy neprohrajeme, my radši umřeme, než bychom se vzdali,“ řekl přesvědčeně Kličko. Jasný názor má i na členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. „Vzdát se možnosti být členem NATO by byla podle mého názoru chyba. Obrana v tomto obranném svazku je totiž mnohem efektivnější. My samozřejmě všem děkujeme za dodávky zbraní, ale přece jenom si myslím, že ten neutrální status Ukrajiny byl chyba. A teď vidíte, co se děje,“ řekl kyjevský starosta České televizi.

Přiznal také, že se stejně jako čtyřicet milionů Ukrajinců necítí bezpečně. „Ruská vláda chce zničit vládu na Ukrajině a samospráva je přece základem státu, proto Rusové unášeli starosty. Unášeli ale také lékaře, humanitární pracovníky a pak je stříleli. Rusové říkají, že je to válka s ukrajinskou armádou, ale to je lež. Buča, Hostomel, Irpiň to jsou dobré příklady toho, že jde o válku proti ukrajinskému obyvatelstvu. Je to genocida,“ je přesvědčen Vitalij Kličko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články