Rafinovaná kolaborace se dělá tak, že se někdo omlouvá Rusům za něco, co jim neděláme

Demonstrace na Václavském náměstí (Jan Šibík / FORUM 24)

Demonstrace na Václavském náměstí | FOTO: Jan Šibík / FORUM 24

Zabývat se speciálně výklady Michala Malého z jedné stranické organizace Trikolory v Praze by nemělo smysl. Důležitý není ani tento útvar, který v nějakém hnutí mysli založil Václav Klaus junior a v jiném hnutí mysli pak ze své vlastní strany bleskově zmizel. Je to ale modelový příklad, jak se pomáhá ruské propagandě a současně tvrdí, že tomu tak není.

V ultranacionalistickém ruském webu Tsargrad.tv českou scénu zřejmě sledují a panu Malému dopřáli propagaci. Převyprávěli, co sdělil světu 15. září v Parlamentních listech v článku s titulkem „Jak a proč jsem se omluvil Rusovi. Dostanu od Rakušana 3 roky?“ Trikolorista Malý je stále na svobodě, nejspíš i proto, že ministr Rakušan nemůže nikoho někam poslat na tři roky.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Prokliky na dezinformační weby nedáváme, ale každý si může tvrzení Michala Malého najít. Je to nejdřív běžná snůška frází, které se dnes šíří jako přes kopírák. Petr Fiala posílá zdarma finanční pomoc a zbraně Ukrajině, a dělá to na úkor našich lidí. Dodávkami zbraní pro Ukrajinu „naprosto zvráceně“ naši zemi „zatahuje proti vůli našich obyvatel, které tím ohrožuje, do války“. A pak to hlavní, premiér prý „prosazuje princip kolektivní viny – kdo je Rus, je nepřítel“. Malý pak hned připomene Hitlera a likvidaci Židů a zřejmě do počtu se ještě zmíní, jak komunistický systém likvidoval své odpůrce.

Pak přichází ty mimikry, kdy Malý cítí potřebu sdělit, že „od prvního dne intervenci Ruska na Ukrajině zásadně odsuzuji“. To je hezké, jenže to další větou okamžitě popře: „Na druhou stranu ji z pohledu Ruska, které má právo bojovat proti fašismu, chápu. Chápu to i proto, že válka na Ukrajině začala pučem v roce 2014.“

A proto, když v zahraničí trikolorista narazil na nějakého Rusa, hned se mu omlouval a tvrdil, že všichni Češi nejsou jako Fiala a česká vláda.

(Týdeník FORUM)

Trikolorista předně lže, protože Petr Fiala neuplatňuje žádnou kolektivní vinu na Rusy. Nedělá to nikdo rozumný, protože ta válka je záležitost Putinovy fašistické junty. Dokonce i tam o invazi věděl předem jen někdo. Odhlédnuto od Petra Fialy, pokud se mluví někdy o obyvatelích Ruska jako celku, je to konstatování faktu, že společenský odpor vůči režimu je tam už potlačen a většina obyvatelstva propadla přinejmenším pasivitě. Je to Rusko, kde člověk může jít za několik vět do lágru. (Nikoli Česko, protože tady nevládne Fialova nebo Rakušanova junta.) Opozici se povedlo brutálně potlačit. Stav povědomí Rusů o příčinách a podobě války na Ukrajině je bídný, a to je zjištění, které podávají sami Rusové. Stačí si přečíst průzkumy nezávislé agentury Levada Centrum.

Společné je nahrávačům kremelské propagandy to, že musí pronášet povinnou větu, že oni nejsou pro Putina a válka se jim nelíbí a tak dále. Vzápětí ale vysloví plné pochopení pro to, že se přece Rusko cítí znepokojeno nacismem a fašismem u sousedů, tak se přece musí bránit. Jistě, to je logické. Jenomže fašismu a nacismu je na Ukrajině méně než v Rusku, strany zastávající extremistické postoje tam v parlamentu ani nejsou, zatímco ruská Státní duma je jich plná a drží moc v zemi.

Lidé, kteří se tady pokoušejí na sebe panstvo v Kremlu upozornit, nemohou být příliš chytří. Vsadili na chcípajícího koně. Bylo by to nemorální, i kdyby nechcípal. Takhle to ale ještě víc ukazuje, jak je jejich myšlení odtržené od reality. Jejich maskovací triky tomu nedostatku důvtipu ostatně odpovídají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články