Plánovaný odchod Raiffeisen Bank International z Ruska se nekoná. Agentuře Reuters to potvrdily tři zdroje obeznámené se situací. Rakouská banka je největší západní bankou působící v Rusku, díky které směřuje do země zhruba čtvrtina všech platebních převodů v eurech.
Podle agentury Reuters rozhodnutí Raiffeisen Bank International podporuje řada představitelů Rakouska, kteří se snaží udržet dlouhodobé vztahy s Moskvou. Banka odolává tlaku Evropské centrální banky (ECB), aby opustila Rusko, a stejně jako rakouští představitelé doufá, že válka na Ukrajině brzy skončí.
Raiffeisen Bank International přitom ještě minulý měsíc měla plánovat odštěpení svého ruského byznysu do nové samostatné společnosti. S takovým řešením údajně přišla banka po měsících neúspěšných pokusů najít kupce. Ruský byznys by následně prostřednictvím nové společnosti, jejíž akcie by se obchodovaly ve Vídni, předala svým akcionářům, což jsou z velké části regionální banky Raiffeisen Bank International v Rakousku.
Pokud by se odštěpení uskutečnilo, byli by tak akcionáři banky rovněž akcionáři nového subjektu s tím, že by měli v obou podnicích jednu akcii za každou akcii, kterou nyní vlastní. Záměr měl vyslat vzkaz, že se banka od svých aktivit v Rusku distancuje. Evropská centrální banka i američtí regulátoři však zpochybňovali, zda skutečně dojde k přerušení vazeb na Rusko.
Evropská centrální banka se delší dobu snaží rakouskou skupinu Raiffeisen Bank International přimět, aby se zbavila své vysoce ziskové aktivity v Rusku. V lednu pak začaly skupinu kvůli aktivitám v Rusku vyšetřovat americké úřady, které mají na starosti sankce.
Ukrajina letos v březnu zařadila Raiffeisen Bank International na seznam mezinárodních sponzorů války vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. „Důvodem zařazení mezi mezinárodní sponzory války je i to, že po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu banka pokračovala v podnikání v Rusku,“ vysvětlila tehdy ukrajinská agentura pro předcházení korupci NAZK.
Raiffeisen Bank International podle ní na 200 procent využila západní sankce proti Rusku, které způsobily stažení jejích konkurentů z ruského trhu. Banka patří k nejdůležitějším finančním kanálům, jejichž prostřednictvím ruský byznys uskutečňuje operace v dolarech a eurech. Díky tomu získává banka obrovské zisky, ze kterých svými daněmi financuje rozpočet země-agresora, popsala ukrajinská agentura.
Do ruského rozpočtu loni banka odvedla téměř pětkrát více než v předválečném roce –559 milionů eur, tedy asi 13,2 miliardy korun. „To se rovná ceně 95 ruských střel s plochou dráhou letu Kalibr, které teroristický stát pravidelně odpaluje na ukrajinská města,“ napsala NAZK.
Raiffeisen Bank International podle NAZK nejenže oficiálně uznává separatistické republiky na okupovaném východě Ukrajiny přes své ruské zastoupení, ale i poskytuje zvýhodněné půjčky ruským okupantům. Podle ukrajinské agentury tak banka fakticky odměňuje ruskou armádu za válečné zločiny. Banka se také podřizuje ruské propagandě, když válku nazývá speciální vojenskou operací.
Rakouská banka podle ukrajinské centrální banky neudělala žádný posun k rozhodnutí stáhnout se z ruského trhu, naopak zůstává aktivním hráčem na bankovním trhu v Rusku, kde usiluje o zvětšení svého úvěrového portfolia. „Všechny tyto fakty a pokračování operací Raiffeisen Bank v Rusku znamenají přímou podporu a sponzorování terorismu,“ oznámila ukrajinská agentura.
Raiffeisen Bank International je jednou z největších rakouských bankovních skupin; působí ve 14 zemích střední a východní Evropy včetně Česka. V regionu má 17,2 milionu zákazníků. V Rusku působí od roku 1996 a patří mezi systémově zásadní ruské banky.