Ráj propadů a skandálů, popisuje Babišovo Česko projekt Reporting Democracy

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Obžaloba pro podvod a konflikt zájmů českého premiéra a miliardáře bude dominovat české politice i v roce 2020, stojí v úvodu aktuální analýzy projektu Reporting Democracy, který podporuje nezávislé novináře popisující hrozby pro demokracii ve střední, východní a jižní Evropě.   

Zahraničnímu čtenáři, dnes už pravděpodobně poučenému o situaci malé země uprostřed Evropy vedené miliardářem v gigantickém střetu zájmů, téměř jistě klesne brada už nad úvodem předmětné analýzy. Její autor Tim Gosling, analytik poměrů ve střední a východní Evropě, ji totiž začíná citacemi Babišových floskulí z jeho novoročního projevu o nadcházejícím „skvělém období,“ i o tom, že „jsme Česká republika, země pro budoucnost!“.

screenshot Reporting Democracy

Foto z úvodu analýzy o Česku ze serveru projektu Reporting Democracy

Autor předává do zahraničí zvěst o absurditě současných českých poměrů, kde miliardář v čele politické reprezentace, který připravuje malé podnikatele o evropské dotace, řeční o kouzelné hůlce a touze dovést zemi co nejdříve na úroveň Švýcarska. Tyto představy analýza mírní poukazem na známou skutečnost, že ať se Babiš bude snažit sebevíc, série korupčních skandálů ze dne na den nezmizí, ba naopak – i v roce 2020 budou dominovat české politice.

Reporting Democracy v této souvislosti zmiňuje obnovené trestní stíhání dotačního podvodu, který podle všeho provázel stavbu Babišova hotelového rezortu a luxusního sídla s ptákem v názvu. „Kdy padne rozhodnutí, zda bude vznesena obžaloba, není jasné, ale pokud by justice zametla případ pod koberec, divil by se jen málokdo,“ přibližuje předmětná analýza upadající důvěru v právní stát.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Samotný Babiš pak čelí výzvě, aby si udržel jádro svých podporovatelů, jejichž sympatie jsou do značné míry spjaté s navýšenými sociálními výdaji. Hospodářský růst posledních čtyř let srazil nezaměstnanost na minimum a umožnil navýšit platy. Autor citované analýzy projektu Reporting Democracy nicméně poukazuje na to, že ekonomika zpomalí. „Růst HDP podle analytiků Raiffeisen Bank letos zpomalí na dvě procenta, což by byla nejnižší hodnota za posledních sedm let. Neblahý efekt mohou mít také stále hrozící americké sankce na německý automobilový průmysl, který dílem obsluhují české firmy, stojí v analýze. Hospodářský propad by byl na překážku vyrovnanému rozpočtu, Babišovi voliči by to ale v roce 2020 ještě nezaznamenali, neboť neinvestují na finančních trzích.

Babišovy skandály ohrožují demokracii v Česku i proto, že čím jsou závažnější, o to menší prostor mu zbývá ke korigování proruského a pročínského Zemana, zmiňuje také analýza.

                       

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]