Raketa doletí do Londýna za minutu, vyhrožoval v únoru 2022 kvůli Ukrajině Putin britskému premiéru Johnsonovi

Bývalý britský premiér Boris Johnson čelil výhrůžkám Vladimira Putina (ČTK)

Bývalý britský premiér Boris Johnson čelil výhrůžkám Vladimira Putina | FOTO: ČTK

Krátce předtím, než ruská armáda vtrhla na Ukrajinu, pohrozil ruský diktátor Vladimir Putin tehdejšímu britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, že Rusko zaútočí raketami na Londýn. Vyplývá to z dokumentu BBC Putin versus Západ, který bude dnes večer odvysílán na programu BBC 2.

„V určitém okamžiku mi Putin jakoby vyhrožoval a řekl: Borisi, nechci ti ublížit, ale s raketou to zabere jen minutu. Nebo tak nějak,“ řekl bývalý britský premiér Boris Johnson, jak mu Putin během telefonického rozhovoru v předvečer ruské invaze na Ukrajinu skrytě vyhrožoval.

Vladimir Putin (profimedia.cz)

K telefonickému rozhovoru došlo v únoru 2022 a Putin výhrůžkou reagoval na Johnsonovo varování, že válka na Ukrajině bude katastrofální. „Myslím si, že soudě podle jeho velmi klidného tónu prostě hrál s mými pokusy přesvědčit ho, aby vyjednával,“ prohlásil Johnson.

Podle dokumentu Johnson také v rozhovoru varoval Putina, že invaze na Ukrajinu povede k západním sankcím a většímu počtu jednotek NATO na ruských hranicích, a pokusil se ho odradit i tím, že ruskému diktátorovi řekl, že se Ukrajina „v dohledné době nepřipojí k NATO“.

O tom, zda byla Putinova hrozba myšlena vážně, lze jen spekulovat. Nicméně s ohledem na útok ruské tajné služby na Sergeje Skripala v roce 2018 v Salisbury nemohly být výhrůžky brány na lehkou váhu.

Krátce po rozhovoru mezi Johnsonem a Putinem odletěl britský ministr zahraničí Ben Wallace na jednání do Moskvy, kde měl jednat se svým protějškem Sergejem Šojguem. Jak uvádí dokument BBC, byl na schůzce ubezpečován, že Rusko Ukrajinu nenapadne, nicméně „obě strany věděly, že je to lež“.

Podle Wallacea byla schůzka z ruské strany pojata jako „demonstrace síly ve stylu budu ti lhát, ty víš, že lžu, a já vím, že víš, že lžu a ještě ti budu lhát“. To jej utvrdilo v přesvědčení, že Putin na Ukrajinu zaútočí.

„Rusko už nikdy nebude ponižováno,“ řekl odcházejícímu britskému ministru zahraničí Valerij Gerasimov, náčelník generálního štábu ruské armády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články