Raketa mířící k Měsíci je civilizace. Rakety padající na Ukrajinu jsou barbarství

Raketa SLS s kosmickou lodí Orion před startem (NASA / se souhlasem)

Raketa SLS s kosmickou lodí Orion před startem | FOTO: NASA / se souhlasem

Princip raket je stále stejný od dob, kdy je staří Číňané používali pro ohňostroje. Jejich význam je ale úplně jiný. Kdo má rakety, vojenské i civilní, demonstruje svou technologickou vyspělost a sílu. Jak se používají, ukazuje také na vyspělost civilizační.

Historická mise Artemis I vzlétla ve středu brzy ráno po měsících očekávání a odkladů. Tato významná událost odstartovala cestu, která vyšle kosmickou loď bez posádky kolem Měsíce a připraví tak NASA cestu k návratu astronautů na měsíční povrch po více než půl století od mise Apolla 17. Agentura NASA má opět nejsilnější raketový nosič na světě, který je určen pro vynášení kosmických lodí s posádkou. Raketa SLS, která měla svou premiéru, má o 15 procent větší tah než legendární Saturn V, který dostal první lidi na Měsíc na přelomu 60. a 70. let.

(Týdeník FORUM)

Je nezamýšlené leč symbolické, že ke startu došlo den poté, co Rusko bombardovalo Ukrajinu svými raketami. V závodu o Měsíc ztratil někdejší SSSR dech docela brzo a svůj projekt musel vzdát. Neznamená to, že by jejich snaha i výsledky nebyly ve své době impozantní. První družice, první člověk ve vesmíru, několik orbitálních stanic. Obě kosmické velmoci, SSSR i USA vycházely nejdříve z vojenských raket a civilní program se při tom „svezl“, což bylo patrné i v Sovětském svazu. Šéfkonstruktér Sergej Koroljov, kterého museli k práci vytáhnout z lágru, si musel Sputnik prosazovat. Když to vyšlo, došlo náhle k prozření, jak ohromný propagandistický význam kosmické lety mají. Koroljov ovšem zemřel v roce 1966 příliš brzo, nejspíš se na tom podílelo i to, že jeho zdraví pobyt v gulagu na Kolymě, kde půl roku musel těžit zlato, neprospěl. Wernher von Braun, původně stavící rakety V-2 pro nacisty a pak zajatý Američany, ho o 11 let přežil. První desetiletí kosmické soutěže Američané vyhráli.

Co se dělo potom, vypadalo na obou stranách jako stagnace. Žádní lidé na Měsící natož na Marsu. Američané postavili flotilu raketoplánů, o kterých se říkalo, že jsou to nejsložitější stroje na světě. Nesplnily očekávání, že s nimi začne epocha levných letů do vesmíru. Dva stroje havarovaly a posádky zahynuly. Jejich lety ale umožnily sestavit mezinárodní vesmírnou stanici ISS a vynést a pak opravit Hubbleův teleskop. Létali na nich lidé z mnoha zemí včetně Rusů. Americká vozítka jezdí po Marsu a sondy dosáhly hranice sluneční soustavy. Rusové mezitím zdokonalovali nosič, který v 50. letech vytvořil Koroljov a kosmickou loď Sojuz používají od roku 1967, postupně v nových verzích. Tím se jim povedlo dosáhnout vysoké spolehlivosti provozu. Od 90. let ale nic zásadně nového nepostavili a jejich program trpí nedostatkem peněz, odchodem odborníků a korupcí.

()

Americký program je charakteristický tím, čemu by se dalo říkat demokratická a kapitalistická živelnost. Tržní ekonomika znamenala existenci ohromné technologické základny a když se politici rozhodli, že do něčeho nalijí hodně peněz, tak se za různých dramat, obětí a návratu z několika slepých uliček dosáhlo výsledků. Když politici usoudili, že je to drahé, prostě se něco škrtlo a program drhnul. Nakonec přišli podnikatelé jako Elon Musk a další, kteří mohli navázat na to, co za velké prostředky vytvořil státní kosmický program a posunout všechno dál. Na ruské straně nic podobného není, oligarchům je vesmír ukradený.

Souběžně s tímto pokrokem probíhá válka na Ukrajině, která znamená propad o desetiletí zpět, někam do 30. a 40. let minulého století. Tupé ostřelování obytných čtvrtí a elektráren je civilizační regres. Rusko si mohlo svoji velikost prokázat nějakým úctyhodným výkonem. Nestalo se. Pak už zbývají jen Potěmkinovy vesnice údajných duchovních hodnot, čemuž nevěří nejspíš ani většina propagandistů, kteří je hlásají. Jenže jaké duchovní hodnoty, když někdo zabíjí, sám si s tím začal a ještě lže. To je hřích a měl by to vědět i patriarcha Kirill stejně jako ti duchovní, co kropí rakety Sojuz svěcenou vodou a modlí se za úspěch vojenských raket. Za Leonida Brežněva se to aspoň obešlo bez těch svatých řečí.

Zatím máme aspoň naději, že tahle země svůj „ruský svět“ nebude šířit na jiné planety. Už stačilo, co předvedli na Zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články