Rakev s královnou Alžbětou II. byla v Londýně vystavena ve Westminsterském sálu

Smuteční průvod doprovodil pozůstatky britské královny Alžběty II.  (The Royal Family / se souhlasem)

Smuteční průvod doprovodil pozůstatky britské královny Alžběty II. | FOTO: The Royal Family / se souhlasem

Smuteční průvod ve středu v Londýně doprovodil pozůstatky britské královny Alžběty II. z Buckinghamského paláce do sídla parlamentu – Westminsterského paláce. Osm příslušníků granátnické gardy tam umístilo rakev na katafalk ve Westminsterském sále, kam se veřejnost může přijít naposledy s královnou rozloučit až do pondělního rána, kdy se uskuteční státní pohřeb.

Rakev na lafetě tažené šestispřežím Královského dělostřeleckého pluku doprovázeli nový král Karel III., oba jeho synové a další blízcí příbuzní zesnulé. Zástup kráčel pohřebním tempem 75 kroků za minutu, které udávaly bubny i žestě vojenského orchestru.

Britská královna Alžběta II. (The Royal Family / se souhlasem)

Asi hodinu předtím, než průvod vyšel z královského sídla, londýnská radnice na twitteru upozornila, že všechny plochy určené pro přihlížející už jsou plné a policie nebude pouštět další zájemce. Zhruba dvoukilometrová cesta centrem Londýna byla zalitá sluncem a lemovaly ji desetitisíce lidí, z nichž někteří hlasitě tleskali, když je průvod míjel.

Rakev byla zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.

Vedle koruny i nyní ve Westminsterském sále leží věnec z bílých květin, například růží a jiřin, ale také z větviček jehličnanů ze zahrad skotského zámku Balmoral, kde královna 8. září zemřela, nebo snítky levandule a rozmarýnu ze zahrad královského hradu Windsor.

Za novým králem a jeho sourozenci – princeznou Anne, princem Andrewem a princem Edwardem – šli v průvodu královnini vnuci, tedy následník trůnu princ William, jeho mladší bratr Harry a jejich bratranec Peter Phillips, syn princezny Anne. Následovali další členové rodiny – manžel princezny Anne Tim Laurence, královnin bratranec vévoda z Gloucesteru a synovec, hrabě ze Snowdonu.

(Týdeník FORUM)

Princové Andrew a Harry na rozdíl od krále, princezny Anne či prince Williama neměli své vojenské uniformy, ačkoli Harry deset let sloužil v armádě. Jeho mluvčí před začátkem průvodu uvedl, že „Harryho vojenská služba nespočívá v uniformě“.

Ženské příslušnice královské rodiny včetně manželky Karla III. Camilly a rovněž Kate a Meghan, tedy manželek princů Williama a Harryho, zamířily do parlamentu autem.

Tisíce lidí už od pondělí stojí ve frontě, kde čekají na možnost poklonit se rakvi s královnou, která bude ve Westminsterském sále uložená do pondělních 07:30 SELČ. Sál se pro veřejnost otevře dnes v 18:00 SELČ. Britové pohřbí Alžbětu II. v pondělí, na kdy vláda vyhlásila státní svátek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články