Rakouské vesnice zkoušejí 5G sítě. Spoléhají na techniku kritizované Huawei

youtube

Huawei - levný, vyspělý a nevyzpytatelný partner, před nímž varují tajné služby většiny západních zemí. | FOTO: youtube

Rakousko jako první v Evropě spustilo ostrý provoz telekomunikačních 5G sítí – i když zatím jen pro pár stovek obyvatel. V sedmnácti rakouských městech a obcích mají lidé možnost zdarma vyzkoušet routery pro vysokorychlostní internet nejnovější generace. Dodala je kritizovaná čínská firma Huawei.

Rakouský T-Mobile koncem března oznámil, že začne stávajícím zákazníkům nabízet routery pro 5G internet. Na základě jejich uživatelských zkušeností pak vytvoří cenovou nabídku. Týká se to třeba i obce Hohenau nedaleko českých hranic u Břeclavi.

T-Mobile je po dnešku první firmou v telekomunikacích v Evropě, která spustí 5G síť v komerčním provozu,“ pochlubil se při spuštění sítě šéf T-Mobile Andreas Bierwirth.

Rakousku Huawei nevadí

Routerů je zatím k dispozici 200 a dodala je čínská firma Huawei, kterou chce řada západních států právě z výstavby 5G sítí vyloučit kvůli pochybnostem o zabezpečení čínských technologií.

Loni v prosinci varoval před technologiemi Huawei a další čínské společnosti ZTE český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a označil je za bezpečnostní riziko.

Existuje podezření, že Huawei provádí špionáž pro čínskou vládu na základě zákonů, které čínským firmám přikazují součinnost s požadavky Pekingu, včetně zpravodajských aktivit.

Rakousko se na Huawei tak kriticky nedívá. Za výstavbu 5G sítí zodpovídá ministerstvo dopravy, inovací a technologie a jeho šéf, ministr Norbert Hofer, se už nechal slyšet, že jeho země nemá tak velké obavy z Huawei jako jiné západní státy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner