Rakousko platí za plyn v rublech, tvrdí Rusko. Kancléř Nehammer to odmítá

Karl Nehammer (ČTK)

Karl Nehammer | FOTO: ČTK

Za falešnou zprávu označil rakouský kancléř Karl Nehammer informace ruských médií, že Rakousko přistoupilo na platby za ruský plyn v rublech. Šéf rakouské vlády nicméně podle agentury APA připustil, že Rakousko využívá Moskvou navržené platební schéma přes Gazprombank. Ruská plynárenská společnost Gazprom ráno oznámila, že přestává posílat plyn do Polska a Bulharska, neboť tamní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Unijní země to označují za porušení smluv.

Ruská státní agentura TASS dnes uvedla, že Rakousko přijalo platební podmínky za ruský plyn v rublech. „Rakousko, zastoupené rakouskou ropnou a plynárenskou společností OMV, přijalo podmínky Ruska platit za dodávky ruského plynu v rublech otevřením příslušného účtu v ruské bance,“ napsala agentura s odvoláním na Nehammera.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Kancléř to označil za lež. „Než se fake news ruské propagandy dále rozšíří. OMV platí za dodávky plynu z Ruska samozřejmě nadále v eurech. Rakousko plně dodržuje společně dohodnuté sankce Evropské unie,“ napsal Nehammer na twitteru.

Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že firmy ze zemí, které podle označení Ruska nejsou přátelské, mají za odběr plynu platit v rublech. Systém plateb má fungovat tak, že si otevřou účet u Gazprombank, kam složí částku v eurech nebo dolarech. Tyto peníze pak budou převedeny na rubly.

Podle Nehammera tímto způsobem Rakousko za ruský plyn skutečně platí, stejně jako Německo a další země. Systém je podle něj plně v souladu se sankcemi, které EU uvalila na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu. Kancléř dále uvedl, že Polsko a Bulharsko tento platební systém odmítly.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes uvedla, že EU chystá společnou reakci na zastavení dodávek ruského zemního plynu do Polska a Bulharska. Krok Moskvy označila za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí. Členské země mají podle ní nouzové plány právě pro tuto situaci, na niž se s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu připravovaly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]