Rakousko uzavírá hranice s Českou republikou. Země se obává koronaviru

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Rakousko kvůli koronaviru od čtvrtka uzavře 42 hraničních přechodů s Českou republikou a Slovenskem. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničí. Neprůjezdné mají být menší hraniční přechody, ostatní zůstanou otevřené.

Kontroly na hranicích s Českem a Slovenskem Rakousko obnovilo už v sobotu 9. ledna. Nyní některé menší hraniční přechody uzavírá úplně. Překročit hranici na celkem 42 místech nebude možné od čtvrtka 14. ledna. Jedná se například o České Velenice, Čížov u Znojma nebo Nový Přerov.

Spolková republika se obává špatné situace v obou zemích, které jsou v tuto chvíli jedny z nejpostiženějších nákazou koronavirem. Průběžné kontroly probíhaly na rakouských hranicích už před vánočními svátky.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Podmínky pro cestování do Rakouska se ale nemění. Po příjezdu k našim jižním sousedům je povinná desetidenní karanténa. Po pěti dnech je možné podstoupit test a v případě negativního výsledku izolaci ukončit. Na hranicích navíc cestující musí vyplnit formulář a upřesnit důvod, proč do Rakouska přijíždí. V platnosti jsou stále výjimky pro pendlery.

Šíření koronaviru z Česka se neobává pouze Rakousko, před nebezpečím od nás varuje také Německo. Na webu deníku Die Welt se ve středu objevil komentář, podle kterého se Německo covidu-19 nezbaví, dokud se nákaza bude šířit z České republiky, která patří k nejpostiženějším zemím na světě.

„Premiéři pohraničních spolkových zemí Sasko a Bavorsko a také nedaleko hranic ležícího Durynska musí najít více odvahy, aby se situace v Německu opět dostala pod kontrolu,“ píše německý deník. Podrobněji jsme článek zmonitorovali zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]