Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že skončí v politice

Sebastian Kurz (Evropská unie)

Sebastian Kurz | FOTO: Evropská unie

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz úplně odchází z politiky. Pětatřicetiletý politik to oznámil na tiskové konferenci ve Vídni, a potvrdil tak předchozí informace rakouských médií. Nástupcem Kurze v čele strany se má podle médií stát ministr vnitra Karl Nehammer, který by měl nahradit i Alexandera Schallenberga v čele spolkové vlády. 

Web bulvárního listu Kronen Zeitung už před oficiálním politikovým prohlášením napsal, že Kurzův odchod do ústraní souvisí s nedávným narozením jeho syna. Když uviděl své čerstvě narozené dítě, tak „mu to došlo“, napsal web Kronen Zeitung s odkazem na lidi z exkancléřova okolí. Syn Konstantin se Kurzovi a jeho partnerce Susanne Thierové narodil minulý týden v sobotu.

Podle rakouských médií je Kurzovým nejpravděpodobnějším nástupcem ministr vnitra Nehammer. Některá média spekulují i o ministryni pro evropské záležitosti Karoline Edstadlerové, ta má však podle těchto informací výrazně menší šanci post získat.

Podle všech hlavních rakouských deníků by měl Nehammer nahradit i Alexandera Schallenberga na postu spolkového kancléře.

Obvinění ze zpronevěry a korupce

Kurz, který byl nejmladším kancléřem v dějinách Rakouska, odchod z čela vlády oznámil 9. října kvůli obvinění z úplatkářství a zpronevěry.

Státní zastupitelství politika a několik jeho nejbližších kolegů stíhá kvůli podezření, že v roce 2016 nechali za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované v Kurzův prospěch, což mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Všichni obvinění popírají.

V čele koaliční vlády se Zelenými, kteří na odchod Kurze tlačili, jej nahradil tehdejší ministr zahraničí Schallenberg.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články