Rakouský kancléř Kurz oznámil, jak se budou v zemi postupně uvolňovat restrikce

Youtube, screenshot

Rakouský kancléř Sebastian Kurz | FOTO: Youtube, screenshot

„Rakousko reagovalo rychleji a restriktivněji než jiné země. Proto jsme zatím dokázali zabránit tomu, aby se stalo to nejhorší. To nám nyní dává příležitost se z této krize dostat rychleji, ale pouze tehdy, pokud se všichni důsledně budeme držet těchto opatření,“ uvedl kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci ve spolkovém kancléřství.

Kurz pak dále rozvedl, jak vláda hodlá postupovat: „Vypracovat plán na příštích několik týdnů a měsíců byl nesmírně obtížný úkol… Náš plán je, že v úterý 14. dubna bude možné za velmi přísných bezpečnostních předpisů znovu otevřít malé obchody do 400 metrů čtverečních, stejně jako kutilská a zahradní centra.“ Ta bezpečnostní opatření se týkají například ochrany úst, nosu, používání dezinfekce a přítomnosti omezeného počtu zákazníků v obchodě.

Pavel Hofman

„Od 1. května je naším cílem, aby se za zvláštních ochranných opatření znovu otevíraly všechny obchody, nákupní centra a kadeřnictví. Všechny ostatní služby, restaurace a hotely se budou moci otevírat postupně a podle zvláštních bezpečnostních předpisů nejdříve od poloviny května. Rozhodnutí, zda to bude možné, padne koncem dubna,“ řekl kancléř.

Postupný plán také stanoví, že veřejné akce se v Rakousku nebudou konat až do konce června. Nařízení ohledně léta by mělo padnout na konci dubna. „Jsem si vědom toho, že ohledně různých oblastí se objeví mnoho podrobných otázek. Proto se v příštích několika dnech budou konat tiskové konference s odpovědnými ministry ohledně oblastí vzdělávání, sportu, kultury, pořádání akcí a také k tématu svobody cestování,“ uvedl kancléř Kurz. (Zdroj: bundeskanzleramt.gv.at)

Zatím platila omezení, která se týkala veřejného života. „Školy včetně vysokých jsou uzavřeny, případně přecházejí na e-learning (výuku on-line). Uzavřeny zůstávají obchody až na výjimky (např. obchody s potravinami) a restaurace. Zakázáno je konání veškerých akcí, na jednom místě se nesmí shromažďovat více než pět osob. Obyvatelstvo má opouštět bydliště jen v nejnutnějších případech.“ (austria.info)

Rakousko má k 8. dubnu hlášeno 17.721 nakažených, 273 mrtvých a 4512 uzdravených. Od začátku dubna počty nově nakažených podle statistiky klesají. Nejvíce jich bylo 26. března, 1321 případů, 6. dubna pak 342 případů. Počty zemřelých denně se poslední týden pohybují kolem dvaceti lidí.

O uvolnění bezpečnostních opatření zavedených kvůli pandemii uvažuje také Dánsko. To ovšem nebylo ohledně zákazů tak striktní, například nezavřelo obchody jako jiné země. Od příští středy se otevřou školky a základní školy, pokud se do té doby nezhorší čísla počtu nakažených. Postupně má dojít k otevření restaurací a kadeřnictví. „Střední školy, knihovny, kostely pak mají zůstat zavřené minimálně do 10. května. Zákaz pořádání hromadných akcí má platit až do srpna. Hranice se sousedními státy zatím podle sociálně-demokratické premiérky zůstanou zavřené.“ (Viz Respekt.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner