Skandál v Rakousku může připravit o moc i Kurze. Komentátoři mají obavu o rakouskou demokracii

Šéf lidovců si po skandálu "Svobodných" a kvůli vlastní restriktivní politice nemá pomalu  s kým plácnout (FB Sebastiana Kurze)

Šéf lidovců si po skandálu "Svobodných" a kvůli vlastní restriktivní politice nemá pomalu s kým plácnout | FOTO: FB Sebastiana Kurze

Komentátoři dvou nejvýznamnějších rakouských listů popisují rozsah současné politické krize u našich jižních sousedů, která propukla po zveřejnění nahrávky se skandální rozmluvou vicekancléře Stracheho z populistické strany Svobodných s údajnou dcerou ruského oligarchy. Listy upozorňují na bezvýchodnost situace koaličních Lidovců (ÖVP) Sebastiana Kurze a připomínají jejich zodpovědnost za společenský úpadek i ohrožení demokracie, jimž Rakousko svým hazardováním s populisty vystavili.

Eric Drooker

Deník Die Presse se věnuje nulové sebereflexi „Svobodných“, kteří si po krachu idylické spolupráce připadají zrazení. Komentátor Oliver Pink se baví „tklivými“ scénami, které z tábora této strany přicházejí. Nebezpeční populisté přistižení při pokusu zaprodat zemi nepřátelské východní mocnosti výměnou za moc se totiž otevřeně dojímají vlastními slzami. Ronili je na krizovém zasedání ve chvíli, kdy Stracheho potomci přišli obejmout svého otce. Svědectví o této scéně následně šířili po internetu.

Mimořádně složitá je situace lidovců. Jak by ještě někdy mohli vládnout s FPÖ? A jak by mohli vládnout bez nich? ptá se list. Socialisté, Zelení, natožpak liberálové ze strany NEOS jim s jejich  restriktivní politiku vůči uprchlíkům pomáhat nebudou.

Deník Der Standard se pozastavuje nad „záhadným“ klidem, jaký kancléř Sebastian Kurz zachovává v situaci, kdy může ztratit parlamentní většinu. „Stojí před doutnajícími troskami své superkoalice s FPÖ, která ještě v sobotu deklarovala přátelství na život a na smrt, aby v ní v pondělí převládlo už jen ‚chladné opojení mocí‘, jak řekl (ministr vnitra) Herbert Kickl o Kurzovi – schopnost vládnout visí na vlásku a mladý kancléř zůstává svěží jako ranní rosa,“ podivuje se list netečnosti 32letého kancléře. Kancléřův „nadpozemský“ klid je o to překvapivější, že se pod Kurzem houpe křeslo. Opoziční sociální demokraté (SPÖ) žádají konec celého současného kabinetu a ve hře je i hlasování o nedůvěře Kurzově vládě.

Rakouská politická scéna, Kurzem samotným počínaje, přes sociální demokratku Rendi-Wagnerovou a prezidenta, až po Norberta Hofera po schůzce s Van der Bellenem, nicméně mluví i o potřebě stability. „Pokud ale ona stabilita znamená pokračování mocenských her kancléře, který se pouští do hazardu spolu s FPÖ, pokračující devastaci demokratické kultury a další oklešťování kritických médií, pak Rakousko čeká nestabilita horšího druhu, než je ta stávající,“ varuje autor sloupku Hans Rauscher s tím, že kritická veřejnost s kancléřem jeho stoický klid nesdílí.

Skandál rakouských „Svobodných“ (FPÖ) naplno zachvátil vládní koalici v Rakousku poté, co se objevilo na veřejnosti video, na němž předseda FPÖ Hainz-Christian Strache vede podivný rozhovor s údajnou příbuznou jistého ruského oligarchy blízkého Vladimiru Putinovi. Již je jasné, že skandál povede k předčasným volbám.

Zjevně do pasti vlákaný Strache na záznamu totiž slibuje státní zakázky oplátkou za politickou podporu a zvažuje možnosti, kam by dotyčný oligarcha mohl v Rakousku investovat čtvrt miliardy eur pochybného původu. Ruska se zároveň zajímá o bulvární deník Kronen Zeitung a Strache přemítá, kolik procent navíc by následná pomoc tohoto listu jeho straně vynesla ve volbách.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]