Rakovina slinivky, Parkinsonova choroba i rakovina prostaty. Putinovy zdravotní problémy se údajně vrátily

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) (Profimedia)

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) | FOTO: Profimedia

Ruský prezident Putin údajně trpí rakovinou slinivky, Parkinsonovou chorobou a nedávno mu měla být diagnostikována i rakovina prostaty, tvrdí britský bulvární deník The Sun s odkazem na uniklé kremelské e-maily. Spekulace o zdraví Vladimira Putina se na nějaký čas dostaly mimo primární zájem médií. Nyní se však ruský prezident dvakrát ukázal na veřejnosti a dohady o možných nemocech, kterými by diktátor mohl trpět, se opět stávají tématem debat.

Ruská hlava státu se za posledních několik dní dvakrát objevila před objektivy kamer. V obou případech se pro některá média stalo prioritním tématem Putinovo zdraví. Znovu se totiž ukázaly problémy, které prezidentovi způsobují nejen jeho ruce. 

()

Zhoršil se Putinův stav?

Při setkání s údajným matkami vojáků, kteří padli v rámci „speciální vojenské operace“ na Ukrajině, Putin podle některých zpráv lapal po dechu a měl respirační potíže. Ruský vůdce vypadal při svém projevu fyzicky nesvůj a několikrát jeho řeč ztrácela význam.

To přiživilo zvěsti o zhoršení Putinova zdravotního stavu. V týdnu byl totiž ruský prezident zachycen při schůzce s kubánským lídrem Miguelem Díaz-Canelem, během níž vyvolala mnoho otázek nezvykle fialová horní končetina ruského vůdce. Ten měl na setkání působit nejistě a roztřeseně, často se křečovitě chytal židle, na níž seděl.

Podle informací z uniklých kremelských e-mailů, které přinesl britský bulvární deník The Sun, by měl Putin trpět rakovinou slinivky, Parkinsonovou chorobou a nedávno měla být ruskému prezidentovi diagnostikována i rakovina prostaty. Tyto zprávy se však nepodařilo potvrdit.

Podezřelá Putinova schůzka

Z prezidentova setkání s matkami vojáků válčících na Ukrajině odvysílala zpravodajská televize Rossija 24 v přímém přenosu jen Putinova slova na úvod, až do prezidentova oznámení, že „začíná volná diskuse“. Setkání už dopředu kritizovala představitelka organizace sdružující matky a manželky vojáků Olga Cukanovová, která tvrdila, že akce bude zinscenovaná.

Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

„Já osobně a celé vedení země sdílíme tuto bolest, chápeme, že nic nemůže nahradit syna, ztrátu dítěte, zvláště matce,“ oslovil Putin účastnice setkání. Prezident dnes tvrdil, že s některými vojáky, kteří se účastní bojů, mluvil po telefonu. „Dokonce mě udivili svou náladou, svým přístupem k věci. Nečekali telefonát ode mne,“ poznamenal. Dodal, že tyto hovory se podařilo zorganizovat právě díky matkám vojáků.

Setkání v Putinově rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy se podle zveřejněného videozáznamu účastnilo asi 17 žen. Ruská nezávislá média identifikovala jednu z nich jako zastupitelku jedné z moskevských městských částí a členku vládnoucí strany Jednotné Rusko Olgu Belcevovou a další jako šéfku výkonného výboru Putinova provládního uskupení Všeruská lidová fronta (ONF) Juliji Belechovovou. Po Putinově levici seděla režisérka filmů pravoslavného a vlasteneckého zaměření Olesja Šiginová. Zda synové nebo jiní příbuzní těchto žen skutečně bojují na Ukrajině, známo není, uvedl portál Meduza.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články