Rakušan: Babiš považuje vlastní poslance za loutky. Ve vládě sedí nemehla

FB STAN

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: FB STAN

Po zrušené zakázce Ministerstva dopravy na systém elektronických dálničních známek za 400 milionů korun prosazuje nyní hnutí STAN, aby Sněmovna projednala návrh na zavedení hmotné odpovědnosti úředníků. V reakci na premiéra Babiše, který o vyvození odpovědnosti úředníků za tuto IT zakázku mluvil, vyzvali k podpoře i hnutí ANO. Šéf STAN Vít Rakušan mluvil o vzniklé situaci v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Pavel Hofman

Pane předsedo, myslíte, že má návrh šanci na úspěch? Máte již vyjednanou podporu napříč stranami?
Nemáme, protože hnutí ANO tento návrh zcela nesmyslně odmítá. Ale myslím si, že v opozici se téměř jistě podpora najde, protože je logický a jednoduchý… Jako STAN přicházíme vždy s návrhy, které jsou funkční, rychlé a jednoduché. Když to velmi zjednoduším, tak se tam mění jedno slovo, a to „může“ za „musí“. Už teď se může vymáhat škoda po konkrétním úředníkovi či skupině, ale stát to zkrátka nedělá. Jenže zároveň chce, aby se tak dělo v obcích a krajích, kde je daná povinnost „musí“. Chceme, aby zde pan premiér Babiš nemohl populisticky vyřvávat, že za to mohou nějací úředníci a že podává trestní oznámení. Ať podpoří náš návrh zákona a ušetří si peníze za trestní oznámení.

Takže podle vás pan premiér chtěl pouze odvrátit pozornost někam jinam?
Stále se snaží spolu se svým PR týmem odvracet pozornost a vrtí psem. Takže to, co se tady děje, je zodpovědnost premiéra, ministra, případně konkrétních úředníků. Kdyby tu nebylo reakce občanské společnosti a odborníků, a zaplať pánbůh za ni, že je to úplný nesmysl… Tak jelikož tomu pan premiér vůbec nerozumí, protože ohledně toho nemá žádné znalosti, tak by to nechal projít. Takže znovu. My mu nabízíme konkrétní řešení. Ať podpoří náš návrh a ukáže se příště na konkrétních úřednících, kdo ponese plnou odpovědnost.

Pavel Hofman

Pan premiér se nakonec rozhodl, že ministerstva sice prozatím spojovat nebude, ale veškerou agendu dá panu Havlíčkovi (současný ministr průmyslu a obchodu, pozn. red.). Co situace tedy ukázala?
Tak za prvé absolutní personální vyprázdněnost. Být poslancem hnutí, což bych proboha nikdy nechtěl, tak bych se cítil být skutečně uražen, že není schopen ze 78 poslanců  vybrat nikoho na ministra… Je to vzkaz lidem, že jsou pouze obyčejné loutky, se kterými šachuje?

Kolik znáte vy sám jmen poslanců hnutí ANO?
Já moc ne, ale to není až takový problém. Jenže on je nezná ani jejich vlastní předseda, protože je za ty loutky považuje. Ale to je pouze první vzkaz. Za druhé sedí ve vládě stále ta nemehla, o kterých předtím pan Babiš mluvil, a možná jsou to dokonce ještě větší nemehla než předtím. Hnutí ANO nemá kam sáhnout, a tak musí vytvořit jednoho superministra pro dvě klíčová ministerstva. Skutečně je to směšná situace, která ale nemá obdoby.

Celý rozhovor o spolupráci opozičních stran najdete již tuto neděli na našem webu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner