Rakušan chce obměnu vedení STAN a očistit jméno hnutí. Odnese to zřejmě i Gazdík

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Korupční kauza kolem pražského dopravního podniku, kterou policie označuje jako „Dozimetr“, bude mít dopad na fungování hnutí Starostové a nezávislí. Podle jeho předsedy Víta Rakušana je nutné, aby si STAN zvolil nové vedení, které nebude jakkoliv zasaženo kauzami, které vládní hnutí v posledních měsících potkaly. Podle slov ministra vnitra by se zásah do vedoucích stranických orgánů mohl týkat i ministra školství Petra Gazdíka.

Rakušana velmi překvapilo, že se právě člen vlády a jeho doposud dlouholetý spojenec také účastnil schůzek s lobbistou Michalem Redlem. Ten má být hlavní postavou „Dozimetru“. Jak vicepremiér v rozhovoru pro Seznam Zprávy sdělil, vazby na Redla mělo hned několik členů STAN. „Kdo podle mých informací byl v přátelském styku k rodině Redlových, byl europoslanec Stanislav Polčák, který jako právník zastupoval jeho otce. Ten s ním v kontaktu historicky byl,“ řekl Rakušan. 

(Týdeník FORUM)

„Teď se ukázalo, že v rozsáhlém kontaktu byl i Petr Hlubuček, se kterým jsem o tom všem v jedné osobní konfrontaci hovořil. A Petr Hlubuček říkal, že ho zná jen po společenské linii. No a Petr Gazdík skrze to, že je blízkým přítelem Stanislava Polčáka a oba pocházejí ze stejného kraje,“ dodal. Sám Rakušan se podle svých slov s Redlem nezná a ani jím nikdy nebyl kontaktován.

Předseda Starostů přiznává, že ho překvapilo především jednání Gazdíka, který se podle policejního spisu s Redlem po volbách setkal hned dvakrát. „S Petrem Gazdíkem mám svolanou schůzku, kde od něj budu chtít slyšet vysvětlení. Teď nebudu říkat, že mě to zklamalo. Ale že jsem z toho byl překvapený, to ano,“ řekl Rakušan v rozhovoru. „Osobně bych se s panem Redlem nikdy nesetkal, i kdyby o to stokrát žádal. A znovu: budu se Petra Gazdíka ptát, proč takové schůzky probíhaly,“ dodal.

Současná kauza bude mít podle vicepremiéra dopad na složení předsednictva Starostů a nezávislých, o němž se bude rozhodovat na volebním sněmu, který by Rakušan rád svolal ještě letos. „Celá situace vyvolává minimálně špatný dojem. Myslím, že každý soudný politik, který je v nějaké politické funkci, má vyvozovat zodpovědnost i z toho, co vyvolává nějaký dojem,“ předpokládá šéf STAN.

Politolog Miloš Gregor (Miloš Gregor / se souhlasem)

„Myslím si, že sněm je v každé normální a demokratické straně tím pravým místem pro vyvození politické zodpovědnosti. Pokud jsou ti jednotlivci soudní, zodpovědnost spočívá v tom, že se už o nějaké konkrétní funkce nebudou ucházet,“ dodal bez toho, aniž by konkrétně jmenoval.

Rakušan zatím neví ani to, zda bude po Gazdíkovi chtít, aby skončil na ministerstvu školství. „S Petrem Gazdíkem se potkáme a určitě se na ty věci budu ptát. A samozřejmě budu velmi pozorně poslouchat,“ zopakoval ministr vnitra s tím, že si nelakuje věci na růžovo a uvědomuje si, v jaké krizi hnutí nyní je. „Pracuju na očistění STANu, aby nebyl zátěží pro vládní koalici, aby nebyl tak velkým zklamáním pro voliče,“ sdělil Rakušan a dodal, že stabilita vládní koalice rozhodně není ohrožena.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]