Rakušan chce zpřísnit kontroly pasů uprchlíků z Ukrajiny. Změnit se má také forma peněžní pomoci

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministerstvo vnitra chystá zpřísnění kontrol pasů uprchlíků přicházejících z Ukrajiny. Ministr Vít Rakušan (STAN) novinářům v úterý řekl, že jedná také o změně peněžní pomoci pro uprchlíky na naturální. Jde o kroky reagující na problémy spojené s migrací Romů z Ukrajiny.

(Týdeník FORUM)

Ministr také uvedl, že kraje mají hledat ubytování pro romské uprchlíky, protože regiony nepřistoupily na nabídku objektů vlastněných státem.

Český ministr vnitra bude jednat s maďarským protějškem o rychlejších lustracích uprchlíků tak, aby nebyly formální a uměle neodsouvaly rozhodnutí o azylu. S ukrajinským protějškem bude Rakušan ve středu on-line mluvit o organizovanému zločinu souvisejícím s migrací.

Rakušan v úterý zopakoval, že romští uprchlíci mají často dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v České republice nárok. „Nejlepší je, aby lidé, kteří nemají nárok na pomoc, do Česka nepřijížděli,“ uvedl Rakušan k plánovaným jednáním.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]