Rakušan: Jedinou opoziční stranou ve Středočeském kraji je pro mě hnutí ANO

Pavel Hofman

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Pavel Hofman

V kterémkoli ze tří krajů, kde se opozici dařilo konkurovat Babišovu hnutí, se na jeho porážce podílelo hnutí STAN. K tomu, aby tento trend pokračoval, je podle jeho předsedy Víta Rakušana zapotřebí nevymezovat se jen proti Babišovi, ale přicházet se silnými osobnostmi a nabízet silný program.

Jak hodnotíte výsledek voleb?

Velmi pozitivně. Ve všech třech krajích, kde se povedlo hnutí ANO porazit, mělo hnutí STAN nějaký podíl. V Libereckém kraji naprosto unikátní výsledek Martina Půty 38 %, to je rekord v celé České republice. Středočeský kraj – rovněž vítězství hnutí STAN, Královéhradecký – koalice ODS a hnutí STAN, v Olomouckém kraji 2. místo s bezmála 20 % pro koalici STAN a Pirátů.

Úspěch možná méně viditelný je pak dvojciferný výsledek ve složitém Ústeckém kraji, kde vítězily často extrémní strany a kde jsme doteď neměli ani jednoho zastupitele. Nemluvě o senátních volbách, kde máme dokonce jednoho senátora už po prvním kole a tři další, kteří obhajují postup do druhého kola. Máme 7 vlastních senátních kandidátů, kteří postupují do 2. kola a je tu tedy velká šance, že budeme mít i nadále ten nejsilnější klub v horní komoře parlamentu.

Pavel Hofman

Zvláštní pozornost směřovala ke Středočeskému kraji, kde vaše hnutí získalo nově post hejtmanky na úkor Babišova hnutí, které tam reprezentovala výrazně neoblíbená hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. ANO tam navíc skončilo až na třetím místě za vaším možným koaličním partnerem, ODS. Překvapil vás tento propad vládního hnutí?

Nepřekvapil. Popravdě řečeno, u hnutí ANO jsem čekal ještě o něco větší propad a myslím si, že si nezaslouží ani ta procenta, která v současné době mají. Na druhou stranu jsem rád, že dvě opoziční strany ve Středočeském kraji, tedy STAN a ODS, ukázaly, že jsou schopny nabídnout alternativu a přečíslit hnutí ANO, a jsem velmi rád i za dobrý výsledek Pirátů ve Středočeském kraji. Možnost udělat dohromady koalici je veliká.

Výsledky ve Středočeském kraji ponechávají vícero možností spolupráce, budoucí hejtmanka Petra Pecková avizuje, že chce určitě jednat i s Piráty. Jaké uspořádání by bylo nejbližší vám osobně?  

Vyjednává Petra Pecková se svým týmem, mé doporučení je, aby se každopádně vyjednávalo i s Piráty. Myslím si, že by bylo velmi prospěšné, aby v největším kraji v České republice ukázala ODS, Piráti, STAN, ale třeba i TOP 09, že jsou schopni spolupracovat, poslat ANO do opozice a přinést kvalitu vládnutí. Z mého pohledu je jedinou opoziční stranou ve Středočeském kraji hnutí ANO.

Ať už středočeskou koalici utvoříte s kýmkoli, začátek práce nového vedení kraje bude zřejmě ve znamení nápravy škod po končící hejtmance. Které projekty tam teď potřebují nejnaléhavěji zrevidovat?

Nové vedení kraje budu podporovat, ale jeho bezprostřední součástí nebudu. Každopádně si myslím, že Středočeský kraj pod novým vedením nebude mít problém zveřejňovat kterékoliv informace, které ministerstvo vnitra označilo jako ty, na něž občané mají nárok. Nevidím sebemenší důvod, proč by měl středočeský úřad tajit, komu byly vypláceny nejvyšší odměny apod.

Středočeské hejtmanství loni pod paní Jermanovou účelově začlenilo odbor, který měl rozhodovat o odvolání v kauze střetu zájmů premiéra Babiše. Bude mezi priority nového vedení patřit i náprava této účelové reorganizace, budou tam velké personální změny?

Byl bych radši, kdyby tato otázka směřovala na lídryni naší kandidátky Petru Peckovou. Avizoval jsem, že budu řadovým zastupitelem, ale jako takový určitě budu chtít, aby se i tento relikt spojený s hnutím ANO a jeho vládnutím ve Středočeském kraji napravil.

Je nějaké ponaučení či postřeh z právě skončených voleb a kampaně k nim, které STAN případně využije v nadcházejících sněmovních volbách?

Zaprvé se ukazuje, že spolupráce, která se opírá i o lidské souznění, má smysl. Zadruhé, že k vítězství je zapotřebí silný lídr a silný program – to jsme všude splnili. Za další se ukazuje, že má smysl i otvírat kandidátky zajímavým lidem. Již zmíněný Martin Půta v Libereckém kraji nespoléhal jenom na starosty, do první dvacítky pustil 3 lidi, kteří původně pocházeli z okruhu Milionu chvilek – ukazuje se, že STAN nejsou jen starostové, ale že jsme klasickým politickým hnutím, které je schopno nabídnout velmi zajímavé osobnosti. Stejně tak je recept i to nevymezovat se jenom proti Andreji Babišovi a nabídnout v daném kraji, regionu silná témata.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner