Rakušan píše Babišovi kvůli dálnici: Já Vaše průšvihy platit nechci

Ministr vnitra Vít Rakušan (ČTK)

Ministr vnitra Vít Rakušan | FOTO: ČTK

Andrej Babiš se na sociálních sítích chlubil, jak se mu jedním telefonátem podařilo zaúkolovat ŘSD. Kvůli posunutí oprav na dálnici D1, které premiér domluvil, však dojde k navýšení ceny stavby o několik milionů. Mezi politiky, kteří kritizují Babišův krok, patří i předseda STAN Vít Rakušan. Ten přes sociální sítě poslal ministerskému předsedovi dopis, ve kterém mu dal najevo, co si o jeho “telefonátu” myslí.

OTEVŘENÝ DOPIS PREMIÉROVI OHLEDNĚ SANKCE ZA ODKLAD OPRAV NA D1

Vážený pane premiére,
kdo zaplatí Váš jediný telefonát, který nás všechny přijde hned na několik milionů korun?

V pátek 26. července 2019 měly začít dlouho očekávané opravy dálnice D1 ve směru na Brno. Kvůli opravám mělo dojít ke zúžení vozovky kvůli dlouhodobě plánovaným zahájení oprav. Pouhé dvě hodiny před smluveným termínem však vydal nový ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nečekaný příkaz pozdržet plánované zahájení oprav dálnice D1 až na neděli 28. července 2019.

Následně se na Vašich sociálních sítích objevil příspěvek, že jste to byl právě Vy, kdo požádal ředitele ŘSD Radka Mátla, aby vydal příkaz na odložení termínu oprav. Firma Eurovia, která D1 opravuje, splnila požadavek investora – v tomto případě státu – a plánované opravy odložila. Podle vyjádření tiskové mluvčí firmy Eurovia však bude muset za tento neplánovaný odklad stát zaplatit několik miliónů korun nad rámec předpokládaných výdajů, protože takové rozhodnutí na poslední chvíli firmě způsobilo finanční škody, a to zejména z důvodu předem smluvené speciální techniky.

Proto bych se Vás rád zeptal, co Vás k tomuto unáhlenému kroku vedlo a zda jste měl na zřeteli případné následky, které toto Vaše rozhodnutí může způsobit. Obávám se, že toto Vaše rozhodnutí bude muset zaplatit stát coby investor, tím pádem voliči, všichni, i ti Vaši.

Nutíte nám účtenkovou loterii s EET, a vedle toho roztáčíte další lotynku s veřejnými financemi, které mylně považujete za firemní. Pamatujete? Řídit stát jako firmu, tak jste nám to pořád dokola opakoval.

Za sebe říkám, já Vaše průšvihy platit nechci, za své daně chci víc: dobré školství, sociálně spravedlivý stát a především moudré investice.
Vaším neuváženým gestem jste se pochlubil svým fanouškům. Proč jim neřeknete, že jsou také Vaši sponzoři?

Předem děkuji za zodpovězení mých dotazů
Vít Rakušan

OTEVŘENÝ DOPIS PREMIÉROVI OHLEDNĚ SANKCE ZA ODKLAD OPRAV NA D1Vážený pane premiére,kdo zaplatí Váš jediný telefonát,…

Zveřejnil(a) Vít Rakušan dne Čtvrtek 1. srpna 2019

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]