Rakušan promluvil o novele lustračního zákona. Ten bude bolet, vzkázal Babišovi

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Profimedia)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Profimedia

Schůze sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě se koná kvůli obavám šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z vlastní budoucnosti, prohlásil předseda hnutí STAN a ministra vnitra Vít Rakušan před poslanci. Zmínil také chystanou novelu lustračního zákona. Podle Rakušana nebude možné, aby premiérem byl estébák. 

„Ten bude bolet, my s ním přijdeme,“ řekl k chystané novele Rakušan. „Tady možná chápu další souvislosti, proč bych neměl být na vnitru. Chceme obnovit lustrační zákon tak, aby premiérem, ministrem nebo náměstkem ministra nemohl být estébák. Ten, kdo nemá negativní lustrační osvědčení, nebude moct v této funkci působit,“ prohlásil dále ministr vnitra. 

Premiér Petr Fiala (ODS) na schůzi poslanecké sněmovny (Profimedia)

Rakušan tím narážel na fakt, že Babiš v minulosti spolupracoval se Státní bezpečností pod krycím jménem Bureš. Šéf hnutí ANO by tak negativní lustrační osvědčení nedostal.

Reakcí na proslov Andreje Babiše ministr Rakušan svůj projev před poslanci zahájil. „Začnu tím, proč se takhle schůze dneska koná. Je to proto, že se Andrej Babiš bojí. Bojí se budoucnosti, bojí se soudů i preferencí v prezidentských volbách. Najednou to začíná vypadat, že by to nemuselo úplně vyjít,“ řekl.

Ministr vnitra také oznámil, že chce najít nového ředitele civilní rozvědky za Petra Mlejnka v řádu dnů nebo týdnů. Opoziční ANO žádá, aby Rakušan na vnitru skončil, premiér Petr Fiala (ODS) se za něho postavil.

Rakušan zdůraznil, že nikdy neviděl Redla a na rozdíl od některých politiků ANO ani další lidi z kauzy Dozimetr, podnikatele Zakaríu Nemraha a Pavla Dovhomilju. „Jediný člověk, který je teď obžalován z organizace dotačního podvodu, s kterým jsem se stýkal, byl Andrej Babiš,“ prohlásil Rakušan.