Rakušan s Fialou ovládli debatu. Veřejnost hysterické výkřiky jejich oponentů už nebaví

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Pavel Hofman / se svolením autora)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Velká předvolební debata, která se v neděli odehrála na CNN Prima News, ukázala zajímavý trend. Občany už nebaví neustále se hádající politici, kteří místo nabídky řešení důležitých problémů stále dokola opakují bezobsažná hesla. V módě už nejsou ani stálé verbální útoky, zvýšený hlas a skákání do řeči. 

Zajímavě pojatá debata, v níž měl každý účastník stejný prostor, ukázala, jak jsou na tom lídři stran, kandidujících do poslanecké sněmovny, argumentačně. Pochopitelně to silně nevyhovovalo Andreji Babišovi, který nedokázal dodržet určený čas na své odpovědi, problém měl i Tomio Okamura. 

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Na druhé straně ovšem zabodovali oba zástupci demokratických koalic, Petr Fiala za SPOLU a Vít Rakušan za PirSTAN. Svědčí o tom výsledky hlasování diváků, kteří jako nejlepšího z diskutérů zvolili předsedu Starostů a nezávislých, jen těsně druhým byl šéf ODS. Oba politici přesvědčili přes 30 procent hlasujících.

Babiš se musel smířit se třetím místem a ziskem 11,6 procenta hlasů. Naopak na chvostu se objevil Vojtěch Filip (1 %), Jan Hamáček (3,6 %) a Robert Šlachta (4,9 %). Přitom právě pro něj měl být formát debaty, v níž je omezený čas na odpovědi moderátorce Terezii Tománkové, ušitý jako na míru. Bývalý policista totiž o programu svého hnutí nic velkého vyprávět nemůže. Přísaha totiž sází pouze na vizuální efekt, který není, stejně jako v počátcích ANO, podpořen nějakou hlubší vizí.

Naopak právě Fiala s Rakušanem ukázali, že nejsou pouze populistickými tlampači hesel, ale že program svých koalic znají. Přesně tak, jak by to u lídrů mělo být. Proto předsedu ODS nepřekvapila třeba otázka na vysokorychlostní internet a Rakušan dokázal odrážet neustále se opakující výtku Andreje Babiše, proč není přítomen Ivan Bartoš. Premiér si zřejmě připravil složku pouze na šéfa Pirátů a nepočítal s tím, že by musel improvizovat.

FORUM 24 (archiv)

Hlavní devizou obou koaličních politiků bylo ovšem jejich vystupování a způsob, jakým divákům prezentovali své programové priority. Žádná uječená českoslovenština, doprovázená urážkami a nadávkami jako u Babiše. Ani náznak demagogie a strašení, které předváděl Okamura. Vůbec už ne afekt šéfky Trikolóry Zuzany Majerové Zahradníkové.

Byl to pohled na dva politiky, kteří by dokázali premiérské funkci vrátit punc, jejž ztratila ve chvíli, kdy ji opanoval majitel hnutí ANO. O tom, zda bude vůle po změně dostatečná, rozhodnou voliči již za necelé dva týdny. Již nyní ovšem víme, že první „superdebatu“ s naprostým přehledem a náskokem ovládli Vít Rakušan a Petr Fiala. Co proti nim Babiš použije za podlost, aby se opět stal ministerským předsedou? Ukáží následující dny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]