Rakušan: Státní fond zřejmě podlehl tlaku Agrofertu. ČR si komplikuje vlastní situaci

ČTK

Předseda STAN Vít Rakušan | FOTO: ČTK

Zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dnes oznámili, že budou proplaceny dotace holdingu Agrofert, které mu byly přiděleny mezi únorem 2017, kdy jej předseda vlády vložil na základě platnosti nové legislativy do svěřenského fondu, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit unijní nařízení o střetu zájmů. Nové rozhodnutí se týká dvou projektů v celkové hodnotě 51,2 milionu korun. Předseda STAN Vít Rakušan promluvil o nejnovějším vývoji v krátkém rozhovoru pro deník FORUM 24.

Budete tuto otázku znovu otevírat na půdě Poslanecké sněmovny?

My už jsme se ptali při interpelacích na to, zda budou proplaceny finanční prostředky, a trochu nás překvapuje, že ve chvíli, kdy je premiér ve formálním faktickém střetu zájmů, že se nepočkalo na definitivní výrok Evropské komise, a mezitím jsou prostředky proplaceny.

Já si skutečně myslím, že zemědělský intervenční fond podlehl tlaku Agrofertu, který případně hrozil i žalobami a tak podobně… My si naopak myslíme, že k tomu prodlení už tady evidentně došlo. Fond něco v mezidobí zvažoval a nevíme proč k tomu rozhodnutí dochází právě teď, ani proč se nepočkalo na finální zprávu EK.

Takže jestli tomu správně rozumím, byl podle vás za změnou určitý tlak?

Já si to nedovedu jinak vysvětlit. Agrofert o ty finanční prostředky samozřejmě stojí, to je celkem pochopitelné, a jestli tady dochází k nějakým zákulisním tlakům… I v argumentaci SZIV je, že by případně hrozila žaloba ze strany Agrofertu, takže z toho pravděpodobně vyplývá, že Agrofert fond nějakým způsobem zřejmě kontaktoval a k nějaké výhrůžce v tomto směru zřejmě došlo. Proč si jinak nepočkat na finální zprávu Evropské komise?

Myslíte, že by následně mohlo dojít k dalšímu přehodnocení, pokud by znovu potvrdila premiérův střet zájmů?

Mám z toho trochu obavu. To je složitá právní otázka, zda se ty finanční prostředky nebudou muset nakonec třeba znovu vracet. Tak si myslím, že Česká republika si v zastoupení intervenčního fondu komplikuje vlastní situaci. Pokud bude střet zájmů potvrzen i ve finální zprávě, je otázkou, zda finanční prostředky byly vyplaceny regulérně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner