Rakušan: Stížnost k soudu patří k demokracii stejně jako svobodné volby. Babiš nahrazuje argumenty lží

Předseda  STAN Vít Rakušan (ČTK)

Předseda STAN Vít Rakušan | FOTO: ČTK

Ve svém výstupu, jímž premiér Andrej Babiš reagoval na změnu volebního zákona, která obecně prospěje menším stranám, napadl kromě předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského i hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Jeho předseda Vít Rakušan Babišovy vývody odmítl jako nesmyslné a Babiše označil za lháře.

„Doufám, že pan premiér nezpochybňuje, že kdokoli má právo dát podnět k Ústavnímu soudu – to je demokracie. Ústavní soud do té demokracie patří. A my jsme byli jako STAN dlouhodobě přesvědčeni, že volební systém v České republice nevykazuje ve všech aspektech prvky ústavnosti,“ popsal Rakušan důvody hnutí STAN k podání podnětu, jejž Ústavní soud nakonec ve svém rozhodnutí zohlednil.

Kniha V zemi babišismu a buranokracie (F24)

„Patří to k demokracii stejně jako svobodné volby, nemá to o nic menší hodnotu než zvolený poslanec, premiér a podobně,“ dodal předseda předmětného hnutí v narážce na jeden z pokusů o zpochybnění nestrannosti rozhodování Ústavního soudu ve věci ústavně nekonformního volebního zákona.

Rakušan se zároveň jednoznačně ohradil proti Babišovým ničím nepodloženým náznakům v tom smyslu, že by jeho hnutí uzavřelo jakoukoliv dohodu s ústavním soudcem. „To, že STAN někomu něco nabídl, je mentální svět pana premiéra, který, doufejme, skončí už tento podzim. To jsou kšefty – něco nabídnout, něco dostat, takhle on funguje a není schopen nahlédnout, že ostatní tak nefungují,“ reagoval pro deník FORUM 24. „Nic jsme panu Rychetskému nenabídli, a pokud jsme se v rámci hnutí STAN bavili o nějaké prezidentské nominaci do budoucna, tak on se neobjevil ani v nějaké širší diskuzi, takže to je čistokrevná lež pana premiéra, který je prostě lhářem,“ konstatoval Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]