Rakušan: Tahle země je ukradená lidmi, kteří si z ní dělají obrovský byznys lacinými sliby a falešným mesiášstvím

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan.  (Hnutí Starostové a nezávislí / se souhlasem autora)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan. | FOTO: Hnutí Starostové a nezávislí / se souhlasem autora

V úterý se v pražském hotelu Clarion odehrál republikový sněm Starostů a nezávislých (STAN), na němž obhájil dosavadní předseda Vít Rakušan svou funkci. I když koalice Pirátů a hnutí STAN zaznamenala pokles v preferencích, ani jeden politický subjekt spolupráce nelituje. Na akci promluvili i zástupci koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a společně přislíbili povolební spolupráci.

Bývalý starosta Kolína a současný poslanec a předseda hnutí STAN Vít Rakušan obhájil svou funkci s 95procentní podporou. Na republikovém sněmu v pražském hotelu Clarion měl také proslov, při němž reflektoval úspěchy a neúspěchy koalice, i plány do budoucna.

Pokles preferencí koalice Pirátů a STAN považuje za skutečný, byť spolupráce nijak nelituje. „Šli jsme do tohoto společného koaličního projektu proto, abychom změnili ČR. Na tom se nic nezměnilo a nemůže na tom nic změnit průzkum,“ řekl Rakušan. „Nálada nemůže být formulována tím, jak vypadají předvolební průzkumy. Největší úspěch PR mašinérie, která po nás střílí, je to, že se vnáší nejistota, jak volby dopadnou,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

S předsedou Pirátů Ivanem Bartošem má nadstandardní, přátelský vztah. Nejde o pouhé politické kolegy, a tak je pro ně spolupráce přirozená a podle jeho slov bezproblémová. Hnutí STAN navíc jako samostatný subjekt v preferencích roste a pořád chce být v důrazu na některá témata odlišný od svého koaličního partnera.

Pootočit kormidlem

Původní dubnová a květnová čísla, která koalici přisuzovala až 30 procent, nebyla podle něj reálná. To připustil v úterním rozhovoru pro FORUM 24 i 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. „Měli jsme přes 30 procent a to bylo zcela mimo realitu. Vzbudili jsme očekávání, jako jedni z prvních jsme se dohodli a vylétlo to do výšin, které podle mě nebyly vůbec reálné. Od začátku jsme brali za úspěch 25 procent, jsme dvě demokratické koalice, takže bychom dohromady dali k 50 procentům, a to už tím kormidlem jde pootočit,“ podotkl.

Staronový předseda Rakušan ve svém projevu zmínil, že je Česko zadluženou zemí, kde je pravda relativizována. „Tváříme se, že existuje jenom nějaký subjektivní názor a že pravda jako taková je vlastně nějaká veličina, která už není moderní. To tak přece není,“ konstatoval.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Věci se mají pojmenovávat pravými jmény, protože pouze pokud pojmenujeme problém, jasně si ho určíme, tak ho můžeme vyřešit a můžeme jít nějakým způsobem dál. Tahle země je nepřívětivá k lidem, pro které je důležitá vnitřní svoboda a havlovská tradice, pro které je důležité to, že třicet let žijeme ve svobodě a demokracii. Pojďme jim tu zemi tímto způsobem vrátit. Ta země je ukradená lidmi, kteří si z toho dělají obrovsky výhodný byznys lacinými sliby a falešným mesiášstvím,“ podotkl Rakušan.

Důležitým gestem v jeho proslovu byla výzva o spojení se s koalicí SPOLU. „My se můžeme lišit v jednotlivých názorech na věc, ale já bych chtěl v tuto chvíli vyzvat i naše kolegy z koalice SPOLU – buďme spojenci. Pojďme do toho po volbách společně. Dejme ten příslib veřejnosti, dejme jim naději. Ta ten příslib čeká. Chce ho, očekává to od nás,“ řekl. Lidé by podle něj měli mít naději, proč k volební urně přijít.

Na tato slova reagovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a ke spolupráci se taktéž přiklonila. „Těším se, až SPOLU s Piráty a STAN vyženeme ze Strakovky všechny lháře a zloděje. A pokračovat budeme těmi na Hradě. Právě toho se premiér s prezidentem oprávněně bojí,“ prohlásila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]