Rakušan: U Grety převládly emoce. Premiéra ovšem nezajímá ani ČR v roce 2050

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Pavel Hofman / se svolením autora)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Na pondělní klimatické konferenci OSN promluvila švédská aktivistka Greta Thunbergová (16) mimo jiné o „ztrátě dětství“ a „zradě politiků“. Podle předsedy STAN Víta Rakušana sice u ní převládly emoce, ale i tak se podle opozičního poslance jedná o nejlepší téma pro mladou generaci. Obzvláště v období přetrvávající apatie českého předsedy vlády, který nedávno odmítl závazek o emisní neutralitě ČR do roku 2050.

,,Ten projev byl velmi emotivní. Kdybych ho měl tedy hodnotit jenom po té řečnické stránce, tak bohužel emotivnost převládla interpretací ve veřejném prostoru nad obsahem jako takovým. Na druhou stranu nejsem příznivcem nějakých extrémních pohledů, ale pokud tu máme mladou generaci, jejíž tématem je zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj… Tak si myslím, že je to nejlepší možné téma, které si v současné době mohla vybrat,“ uvedl Rakušan na úterní tiskové konferenci před jednáním dolní komory.

I když jsou tak sice podle opozičního poslance environmentální otázky palčivé, dává přednost klidnějším řešením. ,,V Poslanecké sněmovně dlouho vyčítám i naší vládě, že s takovými tématy nepřichází. Máme premiéra, který otevřeně na evropské úrovni řekne, že ho vlastně nezajímá, jak bude svět, Evropa a Česká republika vypadat v roce 2050,“ dodal poslanec.

Ačkoli samotní zástupci v čele s premiérem během konference nevystoupili, podle Babiše se staráme o změny klimatu více než ostatní panelisté summitu. Jak konkrétně, ale již nezmínil.

Vedle toho Andrej Babiš navíc nezastíral fakt, že ho projev mladé Švédky mírně zaskočil. „Bylo to zajímavé, samozřejmě. Byl jsem trochu překvapený tím tónem. Myslím si, že bychom se neměli strašit tím, že přijde nějaká apokalypsa a že vymřeme, když se nestaráme o klimatickou změnu,“ sdělil předseda vlády přítomným novinářům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]