Rakušan ve videu ukázal datum Babišova soudu. Vyhrožování, vzkázala Schillerová

Alena Schillerová (ANO) (Hnutí ANO / se souhlasem)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: Hnutí ANO / se souhlasem

Andreji, už je čas! Takovým způsobem ve videu upozornil ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan na blížící se termín 12. září, kdy začne pražský městský soud projednávat obžalobu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. To se však zřejmě dotklo šéfky poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové. Podle ní Rakušan vyhrožuje předsedovi opoziční strany. 

„Jako premiér jste nikdy nepřevzal odpovědnost za nic. Jako samozvaný předseda opozice nepracujete. Jako občan jste obviněn a 12. září začne soud. Tak přestaňte šířit pomluvy a lži o nás. My totiž na rozdíl od vás před problémy neutíkáme, ani je nepopíráme, my je řešíme,“ pustil se Rakušan na sociální síti do Babiše. 

Ke svému příspěvku pak připojil krátké video, kde ze střechy ministerstva vnitra připomíná Babišovi jeho blížící se soud. „Andreji, už je čas!“ vzkázal šéfovi hnutí ANO s kalendářem v ruce.

Rakušanova slova nenechala chladnou bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou. „Nová doba. Ministr vnitra a předseda strany zapletené do ohromného korupčního skandálu vyhrožuje předsedovi opoziční strany ze střechy ministerstva. Ano, pane ministře, měl byste jít. A to hned,“ připomněla aktuální kauzu kolem dnes už bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka z hnutí STAN. 

Do debaty se následně vložil také bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Já si pamatuji, že když jsem byl předseda opoziční strany, tak ministr financí a předseda hnutí ANO, zapleteného do obrovského skandálu, mi vyhrožoval téměř denně, sprostě lhal a pomlouval mě,“ napsal v komentářích. „Nechtěla byste proto držet bobříka mlčení, paní poslankyně, StBákova služko?“ vyzval Schillerovou Kalousek. 

Andrej Babiš. ANO  (ČTK)

Soud s Babišem a jeho někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou) začne 12. září. Jsou obžalováni z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení. Žalobce Jaroslav Šaroch podle dřívějších informací navrhuje pro expremiéra tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest, zaplatit by měla půl milionu korun.

Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo někdejšího prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]