Rakušané ztrhali Zemana v diskuzi. K Čechům jsou ale shovívaví

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Rakušané v diskuzi na portálu největšího rakouského deníku Der Standard drsně zkritizovali Miloše Zemana za jeho chování během státní návštěvy jejich země.

Pod novinovým komentářem k jeho excesům ve Vídni kromě toho zaznívaly i omluvy  českých diskutujících. Objevilo se i několik jadrnějších příspěvků v češtině, i jejich pisatele ale redakce usměrňovala a diskutující česky upozorňovala, že jejich jazyk ovládá.

Níže následuje překlad většiny diskuzních příspěvků o Zemanovi:

Co na tom, že sem tam něco poplete – hlavně, že má plné břicho a že mu u nás chutnalo. VdB (rakouský prezident Van der Bellen) ho určitě také pozval na krabku cigaret, takže o nic nejde. A proč tu vůbec byl? Na tom vlastně nesejde, nejspíš kvůli rakouské pohostinnosti.

Je docela legrační, když člověk této úrovně kritizuje druhé.

Na kanál Dunaj-Odra-Labe ať se jde klidně podívat a místním by měl osobně říct, že tu přírodní krajinu a rekreační oblasti chce přeměnit na dopravní koridor.

Není to ten prezident, který zbytek rozumu v makovici utopil v chlastu?

K tomu už snad není potřeba nic dodávat – pohled na toho muže leccos vysvětluje.

Omlouvám se za chování našeho prezidenta. Nezbývá nám než odpočítávat dny do jeho konce v úřadu. http://www.zemancountdown.cz/

Za českého prezidenta se stydím až do morku kostí. Mým jediným prezidentem z těch šesti, které jsem zažil, byl Václav Havel…

Nemáš se zač stydět, vždyť za to nemůžeš!

Nemusíte se omlouvat za někoho, jehož chování nemůžete ovlivnit.

Kdysi se v jednom rozhovoru ptali Karla Schwarzenberga, co si myslí o Zemanovi. Na to jim elegantně odpověděl, že mu tak trochu připomíná (dlouholetého předsedu CSU) Franze Josefa Strausse. Ten dokázal přednést řeč i ve stavu, v jakém se jiní ani neudrží na nohou.

Tady se zas jednou ukazuje pokrytectví Putinových příznivců. Jelcinovi předhazují chlastání, Zeman je ale klaďas, protože se tulí k Putinovi.

Kdykoliv jen zaslechnu něco o Zemanovi, vzpomenu si na dnes už 11 let starý článek v Die Zeit, který tak pěkně popisuje tamní kulturu. (Přispěvatel odkazuje na článek pojednávající o údajné neschopností českých ornitologů publikovat odborné práce, což dává do souvislosti s tuzemskou vysokou spotřebou piva).

Pozoruhodný nedostatek diplomacie. Ale jak je vidět na České republice, Spojeném království, Francii, Německu i Rakousku –  umělé problémy vycházejí vždy z toho samého autoritářského, antiintelektuálního, neprogresivního a paranoidního koutu. Příklad Rumunska ukázal, že to neprospívá ani ekonomice. Autoritářství je jednoduše hloupé.

Pane Zemane, prozradím vám jedno tajemství, i pan (bývalý dlouholetý starosta Vídně Michael) Häupl na vaší akci byl jen kvůli bezplatnému sektu. Až bude Praha desetkrát po sobě zvolená nejlepším městem k životu, tak si povíme :)

Proč sem vůbec zvou takového dementního protivu?

Vyčiní bývalému starostovi za to, že údajně nepodpořil jednu školu (jako by ho k tomu snad něco opravňovalo), i když sám nic podobného neudělal. Navíc ani neumí vyslovit jméno prezidenta, k němuž přijel na návštěvu.

Cokoliv, co mě k tomuhle „Jankovi“ napadá, by bylo trestné.

Kdyby mě Zeman nekritizoval, hned bych tušil, že asi dělám něco špatně.

Proč se VdB setkává na Hofburgu se zahraničním zástupcem krajní pravice?

Kvůli těmto stále hojněji zastoupeným krajně pravicovým neurvalcům se začíná železná opona přehodnocovat a lidé na ni pohlížejí s určitou dávkou nostalgie. Kromě toho v minulosti byli zavření, a teď si nikoho nevpouštějí dovnitř. To mi hlava nebere.

Jak vidno, tu pomoc EU v objemu 400 miliard euro zemím bývalého východního bloku šlo utratit rozumněji.

Tenhle týpek svou primitivitou slušně konkuruje Trumpovi.

Hlavně hned neházet všechny Čechy do jednoho pytle. Z větší části jsou to opravdu schopní lidé…

Putinův krtek…

Žádné jiné hlavě státu se k nám zjevně nechce… ale jedno, zdá se, spojuje: lež!

Laciná nařčení, která se rozplynou ve vzduchu – navíc směřovaná k někomu, koho (Zeman) ještě nedávno, kdy byl dotyčný u moci, vedl v úctě…. to je opravdu otřesný typ! A teď, vzhůru na „soukromé setkání“ s Hoferem! Ti se hledali…

Ten VdB už také nezůstane ušetřen vůbec ničeho. Nejdřív setkání s Trumpem a teď s touhle kreaturou. To je snad ta nejnepříjemnější součást jeho práce.

Brzké dokončení dálničního spojení na trase Praha-Linec by bylo opravdu smysluplné, jen pokud vím, jsou ale právě Češi tím, kdo tu pořádně zaostává – S10 už přeci vede až do Freistadtu, zatímco až do Budějovic člověk pořád ještě poskakuje po bídných okreskách!

Mezi Häuplem a Zemanem je ten rozdíl, že Häupl ty pijatiky ustojí.

Vaříte budvar, takže vás máme pořád rádi :)

Diskuse o Zemanovi v deníku Der Standard je zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]