Rakušanovi popřála žena, aby jeho děti zemřely. Šéf STAN si uvědomuje, proč takové zprávy dostává

Vít Rakušan (STAN) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Vít Rakušan (STAN) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Nastupující vláda ještě nebyla jmenována, ale její budoucí členové musí již dnes čelit projevům nenávisti. Ty jsou v současné době spojeny především s očkováním proti covidu-19, které část občanů agresivně odmítá. Výhrůžky a nadávky dostává i Vít Rakušan, kandidát na ministra vnitra. Na sociální síti se pokusil vysvětlit, proč se někteří lidé chovají vůči politikům tak útočně.

Agresivní projevy zažívají v poslední době především zdravotníci, které si antivaxeři vybrali jako viníky současné situace. Zároveň se však komunita odpůrců očkování vymezuje i proti politikům, kteří vakcinaci propagují nebo hovoří o její nutnosti.

()

Své o tom ví i Vít Rakušan. Ten se o zkušenosti s nenávistnými projevy podělil na sociální síti. „Napíchej si svoje děti tím svinstvem, ať zhebnou stejně jako ty a takový zrůdy ať se přestanou množit…  Tohle mi napsala dáma, která má podle profilu na Facebooku sama děti. Jistě je má ráda a já jí moc přeji, aby o nich nikdy nemusela číst takové hnusy,“ vzkázal šéf Starostů a nezávislých.

Připomněl i vzkaz od muže, který mu hrozil utahováním smyčky okolo krku, i stovky dalších sprostých zpráv. Rakušan proto uvažuje, proč nyní zažívá takový nával zloby. „Zaprvé se mám stát ministrem vnitra. Šéfem rezortu, který je vnímán jako silový. Ale především – budu jednoduše ministrem. A to samo o sobě vyvolává emoci. Odosobňuje vás to,“ domnívá se politik.

„Ti, kdo píší, už vás přestanou vnímat jako tátu, syna, manžela, kluka z Kolína se spoustou kamarádů. Nejste sami sebou. Jste úřadem, institucí. A tam se předpokládá, že nemáte emoce. Tam je útok povolen bez mantinelů,“ je přesvědčený Rakušan s tím, že však stále zůstává především otcem, který bude vždy mít strach o své děti.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Ministerskou funkci prý politik přijímá s pokorou, určitým nadhledem a hlavně s vědomím dočasnosti. A také jako zaměstnání, práci, která je skvěle placená, ale zároveň hrozně náročná a zodpovědná. Aspoň tak to popisuje na svém facebookovém profilu.

„Chci v ní uspět, přesvědčit. Paradoxem toho celého je skutečnost, že jsem se ještě žádným ministrem nestal. Nikdo nemůže hodnotit mé kroky, práci, výkony, komunikaci. Známkování před zkoušením. Předpoklad spojený s vlastním očekáváním,“ píše lídr STAN.

Proč začal dostávat vzkazy plné vzteku a nenávisti, tuší. Jednalo se prý o moment, kdy byl mediálně zkrácen jeho výrok o postihování těch, kteří nedodržují protipandemická opatření. „Nechci ani pokutou osolit chudáka, který si zapomněl v autě respirátor. Chci ale každého požádat o osobní odpovědnost, o ohleduplnost k druhým lidem, o opatrnost, která pomůže nám, našim blízkým, úplně vysíleným zdravotníkům,“ vysvětluje Rakušan.

„Mám ve svém okolí zdravotní sestřičku, která je doslova před psychickým i fyzickým zhroucením. Vystavena každodenní agresi místo díků a potlesku, unavená, zdrcená ze smrti v obrovském množství, která mnohdy přišla vlastně zbytečně. A v tomto kontextu jsem řekl, že ignoranti a permanentní „obcházeči“ všech opatření si zaslouží pokutu. Tak. To je můj předsudečný hřích,“ dodal na sociální síti budoucí ministr vnitra. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]