Rána pro Babiše: Europoslanci schválili zastropování dotací. Přijde o 1,5 miliardy ročně

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Ve středu odpoledne schválil Evropský parlament na plenární schůzi pozměňovací návrh z pera šéfky Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové a jejích kolegů k reformě Společné zemědělské politiky (CAP). Týká se zastropování dotací na fyzickou osobu. Podle europoslankyně za ODS Veroniky Vrecionové bude tento návrh pro holding Agrofert premiéra Andreje Babiše znamenat ztrátu 1,5 miliardy korun ročně. Definitivní zpráva se bude schvalovat v pátek, zmíněný návrh v ní ale bude obsažen.

Právě Moniku Hohlmeierovou Babiš označil v souvislosti s evropským šetřením jeho konfliktu zájmů za „pomatenou europoslankyni“. Tato bavorská politička a kontrolorka evropských výdajů se dlouhodobě zabývá zneužíváním prostředků EU a je odpůrkyní masivního toku peněz do velkých podniků a holdingů.

Žádný majitel zemědělského koncernu nebude podle schváleného návrhu moci dostat více než 500 tisíc eur na přímých dotacích a jeden milion eur na investičních dotacích. Proti návrhu hlasovali z českých europoslanců všichni zástupci hnutí ANO, Ivan David z SPD a Kateřina Konečná z KSČM.

Přehled z hlasování – vyznačeni čeští europoslanci hlasující proti návrhu:

„Po několika měsících jednání se povedlo omezit dotace velkým agrokoncernům. Už nebude možné, aby jediný člověk mohl získat desítky nebo stovky milionů na zemědělských dotacích. Tyto peníze bude naopak možné použít na podporu malých a středních zemědělců. Jsem ráda, že se tato změna bude muset projevit i v České republice, která to dosud odmítala. Český venkov a česká krajina potřebují změnu v hospodaření. Tohle je první krůček k jejich ozdravení,“ okomentovala pro deník FORUM 24 návrh Veronika Vrecionová, europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova.

Zastropování dotací schváleno. Ne v úplně optimální variantě, ale i tak je to pozitivní. Strop je 500 tisíc eur/rok pro platby z 1. pilíře, 1 milion eur pro platby ze 2. pilíře. Sleduje se finální beneficient. Výrok o ‚pomatené europoslankyni‘ tak bude autora stát 1,5 miliardy Kč ročně,“ uvedla Vrecionová na twitteru v narážce na to, že Babiš v únoru Hohlmeierovou urážel kvůli kontrolní misi do České republiky, kterou vedla.

V pozměňovacím návrhu se hovoří nejen o fyzických osobách, ale také o „skutečných majitelích právnických osob“. To, že by se Evropská komise měla zaměřovat na konečné beneficienty a měl by existovat jejich rejstřík, avizoval již v pondělí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). I to znamená, že nařízení postihne premiéra Andreje Babiše, ten totiž holding Agrofert umístil do svěřenských fondů, čímž podle svých slov vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

Ve většině evropských zemí nějaká forma zastropování dotací existuje, v České republice ovšem minimální.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]