Randák pouští informace, k nimž nemá mít přístup. Nyní promluvil o vyšetřování v rozvědce

ČTK

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák | FOTO: ČTK

Někdejší ředitel civilní rozvědky Karel Randák je člověk zvláštního ražení. Média z něj udělala hrdinného bojovníka proti korupci. Jeho spolupráce s Andrejem Babišem je sice již legendární, ale mnohým novinářům to nevadí a pečlivě střeží svatozář zářící nad generálovou hlavou.

Randák sice není již 12 let pracovníkem tajné služby, ale má opakovaně dokonalé informace a neváhá se o ně podělit s veřejností. Dokáže sugestivně obviňovat v médiích různé lidi z trestné činnosti a několikrát předal médiím závažné poznatky, které dokáží rozbouřit politickou scénu.

Nyní vystoupil k případu vyšetřování náměstka civilní rozvědky ÚZSI (Úřad pro zahraniční styky a informace) Zdeňka Blahuta v rozhovoru pro server Aktuálně a má přitom silnou motivaci svého bývalého kolegu maximálně znectít. Vykresluje ho jako pitomce, který si hrál na kovboje. Chodil totiž v kožené bundě a šel prý naproti trestné činnosti. Co to znamená, nevíme. Jenom je zřejmé, že Randák Blahuta nenávidí a má proto nějaké důvody, které neznáme.

Naprosto skandální je ale věta, v níž Randák sděluje jako hotovou věc, že civilní rozvědka právě díky Blahutovi používala odposlouchávací zařízení Agáta. Tato služba totiž k tomu nemá zákonné oprávnění a tudíž by se mohlo jednat o trestnou činnost.

Randák v rozhovoru pro Aktuálně naznačuje, že vedení tajné služby využívalo blíže neurčené pracovníky k nezákonnému odposlouchávání. Doslova řekl: „Jestliže se náměstek nebo ředitel nechá zblbnout k tomu, aby takové lidi využíval k věcem, které služba nemá dělat, tak si zaslouží postih. Nemůžete koupit Agátu a nasadit ji po České republice (…) Když kauza kolem Agát začala, všichni to brali jako politickou věc. Že jde o odstranění někoho, kdo nevyhovuje Babišovi. (Kvůli této kauze tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar odvolal ředitele služby Jiřího Šaška) Ale to je opravdu kriminální kauza. Za Blahuta, který službu během ředitelování Jiřího Šaška fakticky řídil, došlo ke zneužití služby. Překročila své kompetence.“ Ignoruje přitom, že ÚZSI informace o nezákonném nasazování odposlechu velmi razantně odmítla. Dává v příslušné odpovědi najevo s plnou vahou své kompetence, že k překročení kompetencí došlo.

ČTK

Hned v následující odpovědi pak ale Randák prohlásí, že vlastně neví, zda to tak bylo. Vlastně to ví jen z médií. On totiž takovými informacemi disponovat nesmí, takže se raději zároveň kryje. Ale za to nezapomene dodat, že Blahuta dosadil do rozvědky ministr Chovanec, který svedl s Andrejem Babišem, tehdy kolegou v Sobotkově vládě, zuřivou bitvu o vliv na policii. Respektive, zabránil Babišovi, jehož vyšetřovala policie, aby dostal do své moci její specializovaný útvar.

Tak takhle se chová český generál pocházející z tajné služby. Jako upovídaná drbna. Jenže v tomto expozé nejde ani náhodou o nevědomé tlachání. Cílem je vsugerovat veřejnosti, že během Chovancova působení v rezortu vnitra docházelo nezákonnému odposlouchávání. Kdyby to Randák mohl doložit, musel by s tím jít na policii, protože to ale doložit nemůže, tak s tím jde do médií.

Přitom se z Babišových médií zároveň dozvídáme, že vyšetřování Blahuta nesouvisí jen s uváděnými podvody, nýbrž také s odposloucháváním samotného Babiše. Všichni si přitom vzpomínáme na nahrávky Babišova hlasu z twitterového účtu Julius Šuman. Pro Babišovy lidi a spojence, k nimž Randák dlouhodobě patří, není problém to, co na těchto nahrávkách tehdejší ministr financí říkal (výroky, jež ukazují na zneužívání médií a finanční správy pro jeho potřeby), nýbrž to, že byl Babišův hlas nahráván.

Máme tady velmi divnou a patrně velmi špinavou věc. Na jedné straně je tu fakt jistého vyšetřování bývalého náměstka rozvědky pro finanční podvody a na druhé straně tu máme mediální šou, které pořádá Babišova MF DNES a Lidové noviny za asistence Karla Randáka. Cílem je nyní, kdy veřejnost očekává rozuzlení kauzy Čapí hnízdo, nasměrovat pozornost veřejnosti proti Babišovým oponentům. Jestli je nebo není Blahut podvodník s tím vůbec nesouvisí.

Nakonec ještě jeden skandální výrok generála Randáka:

„..pokud tam dojde, k čemu tam došlo, mluvíme o stovkách milionů korun, tak pak je to na kriminální vyšetřování. Za dob Blahuta a Šaška jsem měl pocit, že služba pracuje spíš dovnitř, než že by pracovala do zahraničí. Že by tím byla narušena spolupráce se zahraničními partnery, jsem si nebyl moc vědom..“

Jak to pan generál proboha všechno ví? On má nějaké právo nahlížet do živého spisu policie a nebo mu někdo vynáší z tajné služby informace? Obojí je nezákonné. Ale asi ne pro Karla Randáka, svatého bojovníka proti korupci vždy, když to Babiš právě potřebuje.

Karel Randák je zcela nedůvěryhodná postava, o níž je zřejmé především to, že dokáže geniálně vrtěti psem. Dělá to ve shodě s obsahovou linií MF DNES, která vypustila zjevně účelovou dezinformaci, že policie zasahuje u exministra Chovance. Větší radost by už majitel MF DNES a předseda vlády snad už ani mít nemohl.

Je tudíž jasné, že Karel Randák má na takovém šíření názorů zcela eminentní zájem. Profesionální a čestný člověk, by odchodu z tajné služby nestál za tolika divnými kauzami a nepracoval by pro miliardáře s politickými ambicemi. A nepronášel by v médiích své příkré soudy o tom, jak pracuje služba, v níž on už dávno nepracuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner