Rath jde do voleb, morální povědomí do kopru

ČTK

David Rath | FOTO: ČTK

Dlouho, jsa vychován v tom, že něco takového je nechutné, jsem se domníval, že kandidovat ve volbách v pozici trestně stíhaného jistě nikdy nezažiju. Vždyť takového kandidáta by musela hanba fackovat, a možná by jej fackoval i jeho rodič, či jiný bližní. Vždyť by měl z ostudy kabát.

Žijeme však době, kdy je zmíněné normálem. Nejen, že se trestně stíhaný nestydí, ale dokonce volby do sněmovny Parlamentu vyhraje. A nikdo ho nefackuje a on sám Nikdy, rozumíte, nikdy neodstoupí. Bodejť, kvůli něčemu tak malichernému.

Tatínek mi kdysi říkal, že lidé mají rádi ubohé oběti, protože sami jimi naštěstí nejsou a pak také zloduchy, protože co kdyby jimi jednou byli. Asi ano, protože si třeba nedokážu jinak vysvětlit, proč se takovými celebritami stali například Kajínek či exmajitel Discolandu Jonák. Proč vlastně už v minulém století hospodyňky milovaly Babinského a achaly nad popisem jeho fiktivních dobrodružství v třígrošových knížečkách. 

Ovšem že do voleb se zapojí člověk, který je odsouzený (zatím nepravomocně) k nepodmíněnému trestu v arestu na korupci, to by mne nenapadlo ani letos. A přitom jsem při veřejně a dlouhodobě prezentované drzosti Davida Ratha měl mít dávno jasno. 

Nechce se mi sem psát, a dát jim tím zdarma reklamu, za jakou partičku kandiduje. Stačí snad poznamenat, že vedle něj se snaží k europoslanectví dobrat Jana Volfová. Kdysi členka ČSSD a předsedkyně sociálně demokratických žen. V posledních letech pouze žena, která je hysterická jen při zmínce, že existuje nějaký muslim. 

Faktem je, že tato sbírka divných kandidátů i přes výraznou originalitu zcela zanikne v bizáru, kterým se stalo vysílání předvolebních spotů na ČT. V nich se totiž najde fascinujících figur a celých straniček a hnutíček mnoho. Jsem nakonec rád, že některá uskupení TV spoty nedodaly a tak v jim vyhrazeném čase může divák a volič vidět jen modrou obrazovku s textem, komu je ta půlminuta určena.

Takže, abychom to shrnuli – Rath kandiduje a je drzý a bez sebereflexe. Volfová se se sebereflexí minula už dávno. Celé jejich marginální a v podstatě neznámé hnutí má primární cíl – nevpustit k nám islám a ani jednu mešitu. To naši zem totiž pálí nejvíc. Jooo, abych nezapomněl, samozřejmě chtějí, abychom z Evropské unie vypadli. Proto taky chtějí do EU parlamentu. Asi, aby tam rozvraceli zevnitř. Něčím takovým se za normalizace zaklínalo spousta kandidátů do KSČ.

Říkal jsem si, kdo by něco tak nebohého mohl volit. Pak jsem si přečetl blog jednoho autora, známého dost zmatenými texty, a hle, prozřel jsem. Tak proto lidé volí podobné existence. Proto, aby tím dali facku jiným, těm, co je nemají rádi. A morálka jde stranou, takže s klidem zvolí i gaunera. 

Tak, jako jsme svědky různých sémantických posunů (Agrese bývá, jako třeba na Ukrajině, chápána Ruskem jako Pomoc, Svoboda je chápána čínskou komunistickou partají jako Pořádek, prachsprostý Antisemitismus se posunul k jalovému Antisionismu), jsem svědky i posunů morálních. V jedné diskusi jsem dokonce četl, že kdyby usvědčený dvojnásobný vrah Kajínek kandidoval na prezidenta republiky, najdou se jeho voliči a my ostatní se prý budeme divit. 

Asi se už divit nebudu. Trestně stíhané estébáka máme premiérem, usvědčeného lháře, řízeného Moskvou a Pekingem prezidentem, nu a teď odsouzeného a budoucího vězně kandidátem na poslance. A my jsme snad tak otupělí, že to s námi ani nehne. 

Naštěstí jsou ještě lidé, se kterými to hýbá. V poslední době bývají vidět na náměstích, jak protestují. Grázlům jsou k smíchu. Mně ke cti, neb jsou těmi, kteří ještě berou obecnou slušnost a morálku vážně.

P. S. Vlastně bych ale měl být za hnutíčko Volfové a Ratha rád. Říká se, že i blbec má právo na svého poslance. A když se objeví několik burleskních subjektů, které na takového voliče líčí, je to dobře. Čím víc jich bude, tím méně hlasů jednotlivě dostanou a tím se více eliminuje nebezpečí, že v parlamentu zasednou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner