Rath má satirickou pamětní desku na cyklostezce u Kladna

Eric Drooker

Bývalý poslanec za ČSSD a středočeský hejtman David Rath má pamětní desku na cyklostezce poblíž Valdeku u Kladna. Jsou na ní rýmy, které satirují jeho korupční kauzu a možný pád z kola.

Rath tvrdil, že nedaleko tohoto místa v dubnu spadl z kola. Skončil v pracovní neschopnosti. Nemohl se tak několik dní účastnit líčení u soudu, který rozhodoval o tom, zda bral úplatky. Desku k cyklostezce umístili lidé, kteří chtějí zůstat v anonymitě. Informovali ale některá média.

Soud Rathovi v červenci vyměřil 8,5 roku vězení, proti rozsudku se někdejší hejtman žijící v Hostivici u Prahy odvolal. Soud ho uznal vinným z přijímání úplatků, v souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun.

Eric Drooker

Podle starosty blízké Kyšice Josefa Škacha se cedule u cyklostezky objevila bez vědomí vedení obce. „Zatím ani nevím, na čím pozemku stojí, ale každopádně je v katastru obce Kyšice. Zjistil jsem to až dnes, když se mě začala dotazovat média. Myslím si, že to většinu lidí pobaví, obec s tím nemíní nic dělat,“ řekl ČTK starosta.

Rath zpravodajskému serveru iDnes.cz řekl, že o ceduli neví. „Pokud to zvýší zájem turistů o tuto stezku, tak je to dobře. Sám tam často jezdím.“

Na ceduli stojí: „Kázal vodu, sám ve vínu sedmimiliony krad’/ A světu do očí se k tomu drze smál / Leč bitvu s právem o svou čest neustál / Než přijmout verdikt zde radši filmově z kola spad’ / Druhdy bohorovný sociální demokrat / MUDr. David Rath. 26.4. LP 2015.“

Nechybí ani poznámka, že je cedule financována bez přispění Evropské unie a Středočeského kraje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]