Reagan: “Castro je prý kubánský George Washington. To se George obrací v hrobě.”

Eric Drooker

Agentura Reuters připravila přehled komentářů na adresu Castra v průběhu půl století jak od jeho přátel, tak od nepřátel:

“Castro není jen další latinskoamerický diktátor, malý tyran usilující pouze o osobní moc a zisk. Jeho ambice sahají podstatně dál za jeho vlastní pobřeží.”

Americký prezident John F. Kennedy, 1962.

“Fidel je pro mě velkým mistrem. Moudrý muž by neměl nikdy zemřít. Muž jako Fidel nikdy nezemře, protože bude navždy součástí lidu.”

Venezuelský prezident Hugo Chávez, leden 2007.

“Fidel Castro nechal zavraždit Američany, a to bylo špatné. Jsem hrdý, že máme blokádu proti lidem, kteří zabíjejí nevinné Američany.”

Americký prezident Bill Clinton v roce 1996 poté, co Kuba zabila čtyři americké občany, když sestřelila dvě civilní letadla patřící kubánsko-americké skupině agitující proti Castrově vládě. Letadla údajně opakovaně vnikla do kubánského vzdušného prostoru.

“Od svých nejranějších dní byla kubánská revoluce zdrojem inspirace pro všechny, kdo si cení svobody. Obdivujeme oběti kubánského lidu v zájmu udržení vlastní nezávislosti a svrchovanosti proti brutální imperialistické snaze zničit úžasnou sílu kubánské revoluce. Ať žije kubánská revoluce! Ať žije soudruh Fidel Castro!”

Nelson Mandela, který se později stal jihoafrickým prezidentem, červenec 1991.

“Pamatuji si zprávy (novináře) Herberta Matthewse o Castrovi, než nastoupil k moci, ve kterých ho označoval za demokrata a naději pro Kubu. Těm z vás, kdo jsou moc mladí, aby to pamatovali, připomínám, že i v této zemi ho někteří označovali za kubánského George Washingtona, a George se při tom obracel v hrobě.”

Americký prezident Ronald Reagan, březen 1986.

“Fidel Castro je tu, aby zvítězil. Jeho postoj ve chvíli, kdy čelí porážce, i ve chvíli, kdy činí sebemenší každodenní kroky, jako by popíral vlastní logiku: nemá ani minutu klidu, dokud nezvrátí okolnosti a nepřemění je na svoje vítězství.”

Držitel Nobelovy ceny za literaturu, spisovatel Gabriel García Márquez v článku pro list Granma ke Castrovým 80. narozeninám.

“Nejlepší věc, jakou nám Fidel Castro zanechal, je lekce, že už na Kubě žádné Fidely Castry nechceme. Je to lekce, že muž, jako je on, nakonec pohltí celý národ, bude sám sebe vnímat jako zosobnění domoviny a nakonec nám jednoduše vezme naši národnost. Lekce Fidela Castra je – už žádní Fidelové Castrové. Někteří lidé ho obdivují, ale obdivují ho kvůli tomu, co si myslí, že byl, ne kvůli tomu, čím byl doopravdy. Zůstat tak dlouho u moci není zásluha.”

Kubánská disidentka a bloggerka Yoani Sánchezová, květen 2014.

“Ať si o něm myslíme cokoli, bude ohromným faktorem v rozvoji Kuby a pravděpodobně i všeobecně latinskoamerických záležitostí. Zdá se, že je upřímný. Buď je neuvěřitelně naivní, pokud jde o komunismus, anebo je obětí komunistické disciplíny. Osobně tipuji první možnost; jak už jsem naznačil, jeho představy o tom, jak vést vládu nebo hospodářství, jsou méně vyvinuté než u prakticky kteréhokoli představitele, s nimiž jsem se setkal v 50 zemích světa.”

Viceprezident USA a pozdější americký prezident Richard Nixon v memorandu po tříhodinovém setkání s Castrem 19. dubna 1959.

“Osmnáctého prosince 1956 jsme se já a Fidel sešli u pohoří Sierra Maestra na místě zvaném Cinco Palmas. Po našem prvním objetí se mě zeptal: ‘Kolik máš pušek?’ Odpověděl jsem, že pět. A on řekl: ‘Já mám dvě. To je dohromady sedm. Teď můžeme vyhrát válku.'”

Fidelův bratr Raúl Castro citovaný v knize Luise Baeze z roku 2009 nazvané Tohle je Fidel.

“Je to nesmírně charismatický muž. Fidel Castro je statečný. Politik se železnou pěstí. Zůstává silný. Svého blízkého přítele postavil před popravčí četu. Já bych mu dal doživotí nebo ho vyhostil, ale on ho dal zastřelit.”

Chilský vojenský diktátor Augusto Pinochet v reakci na Castrovo rozhodnutí nechat popravit generála Arnalda Ochou za vlastizradu v červenci 1989.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články