Reakce ČR na dopis čínské ambasády byla nedostatečná, kritizoval výbor

Jaroslav Kubera (ČT)

Jaroslav Kubera | FOTO: ČT

Sněmovní zahraniční výbor považuje reakci české strany na dopis čínského velvyslanectví ohledně cesty někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan za nedostatečnou. Od Kanceláře prezidenta republiky požaduje celé znění dopisu, od ministerstva zahraničí pak záznam z jednání náměstka Martina Tlapy s čínským velvyslancem v ČR. Po dnešním jednání výboru to řekl jeho člen, poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola.

Čínská ambasáda v lednu před cestou předsedy Senátu na Tchaj-wan varovala. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly. Dopisem, ale také možnou cestou nynějšího šéfa horní komory Miloše Vystrčila (ODS) se budou 11. března zabývat nejvyšší ústavní činitelé. Bývalému předsedovi cestu nedoporučili.

„Vyzvali jsme Kancelář prezidenta republiky, konkrétně odbor zahraničních věcí, aby předal celý originál dokumentu, který obdržela od velvyslanectví Čínské lidové republiky. Budeme se mu potom věnovat i později na zahraničním výboru,“ řekl Mihola. „Také jsme požádali o záznam z ministerstva zahraničních věcí z jednání náměstka Tlapy s velvyslancem Čínské lidové republiky,“ doplnil. Náměstek po setkání s velvyslancem uvedl, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace.

„Celkově jsme se také  sjednotili na tom, že považujeme nedostatečnou reakci z české strany po dobu pěti týdnů za vážné pochybení, které poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného, svobodného a demokratického státu, založeného na úctě k lidským právům a zásadám občanské společnosti,“ doplnil Mihola.

Usnesení, které novináři k dispozici nedostali, obsahuje podle Miholy 11 bodů. Výbor odmítl výhrůžný tón sdělení v dopise, forma ani obsah podle něj neodpovídaly standardní diplomacii. Čínská ambasáda podle Miholy také ignorovala snahu výboru o spolupráci. Na schůzi byl pozván velvyslanec, avšak nedorazil, z jednání se omluvil také ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák. Dopolední části jednání, které následně bylo přerušeno a pokračovalo od 13:30, se zúčastnil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Výbor považuje za zneklidňující, že informace o dopise nebyly předány ministerstvu zahraničí, které je tvůrcem české zahraniční politiky. Kancelář prezidenta podle Miholy zahraniční politiku s ministerstvem nedostatečně koordinuje. Jedním z bodů usnesení také je, že cesta parlamentních delegací na Tchaj-wan je v souladu s dlouhodobými zahraničněpolitickými a ekonomickými zájmy ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]