Snaží se stát ušetřit na lidech zasažených tornádem? Babiš uvažuje jako lichvář, nesmí jít jen o sliby, reagují politici

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě (Ray Baseley)

Hrozivé následky tornáda na jižní Moravě | FOTO: Ray Baseley

Škody, které napáchalo tornádo na jižní Moravě, se vyšplhaly na 15 miliard korun. Stovky lidí přišly o část svého majetku a čeká je nákladná rekonstrukce. Na opravu domů, jejich demolici či zřízení nového obydlí lze získat od státu dotaci až dva miliony korun, případně také úvěr. Dotace se však krátí o částku od pojišťovny a také o peněžní dary. Lidé přitom ve sbírkách vybrali více než miliardu korun – a nyní se zdá, že svými příspěvky snižují objem peněz, který postiženým vyplatí stát. Šlo by o naprostý rozpor s předchozími vyjádřeními, což okamžitě zvedlo ze židle řadu opozičních politiků.

Na problematiku upozornila na twitteru uživatelka Jaroslava Sečkářová, která je jednou z postižených tornádem. „Dnes jsem vyřizovala žádost o dotaci 2 miliony. Bylo mi řečeno, že dotace se krátí o částku od pojišťovny a dále se dotace krátí o jakýkoliv peněžní dar, který jde oficiální cestou,“ napsala.

Ministryně financí Alena Schillerová se přitom minulý týden k dotačně úvěrovému programu vyjádřila na twitteru. „Dotace se nebudou snižovat o plnění z pojistky. Její výše bude pro všechny stejná,“ uvedla.

Vláda však poté rozhodla, že se pojistné z celkové částky odečítat bude. O krácení dotace o peněžní dary ale veřejně neinformovala. Původní tweet Jaroslavy Sečkářové tedy rozproudil debatu. „O co víc byli lidé solidární, o to víc je stáhnete? Nehorázné! Kdysi jsem řekl, že Babiš uvažuje o lidských životech jako lichvář! Netušil jsem, že přijde doba, kdy to bude urážka pro lichváře,“ vyjádřil se k problému europoslanec Jiří Pospíšil.

Situaci okomentoval i předseda ODS Petr Fiala. „Takhle špatná pravidla pro pomoc postiženým tornádem snad nemohla nastavit ani současná vláda. Hned ve čtvrtek se na to budeme ptát premiéra při interpelacích,“ napsal Fiala.

„Pokud je tohle pravda, tak jste postavili na hlavu systémovou pomoc státu a cynicky jste znárodnili jak individuální odpovědnost, tak mezilidskou solidaritu. Nemohu uvěřit, že je toho někdo schopen,“ uvedl na twitteru bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]