Reakce na Babišův vakcinační debakl: Neschopný premiér dělá ramena, ale nic nevyjedná. Hanebně prohrál

Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi poslanecké sněmovny  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzi poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Selhání předsedy vlády Andreje Babiše ve vyjednávání vakcín pro Českou republiku reflektují zahraniční média i čeští politici. Společně s Rakouskem a Slovinskem se nezapojil do evropské solidarity vůči ochromeným zemím unie, čímž se ale sám vzdal možnosti získání 140 tisíc vakcín.

Čeští opoziční politici kritizují Babišovo fiasko během evropského jednání o přerozdělování vakcín. Jednání velvyslanců o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín proti covidu-19 přineslo ostudnou porážku rakouského kancléře Sebastiana Kurze, českého premiéra Andreje Babiše a šéfa slovinské vlády Janeze Janši, kteří vystoupili proti evropské solidaritě navržené představiteli Portugalska (více píšeme zde).

FORUM 24 (archiv)

„Opakuje se to s železnou pravidelností: doma dělá Andrej Babiš ramena, v EU neprosadí nic. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra. Vakcíny zachraňují životy, povinností premiéra je bojovat o každou z nich,“ okomentoval událost předseda ODS Petr Fiala.

Ke kritice se přidali i ostatní předsedové stran z koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Premiér bohužel naprosto v jednáních selhal. Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera, ani na podzim, když neobjednal pro ČR maximální možný počet vakcín! Tato jeho špatná rozhodnutí bohužel mohou za tisíce zbytečně zmařených životů,“ napsal lidovecký předseda Marian Jurečka.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zase avizovala, že vzhledem k předchozím zkušenostem s vyjednáváním premiéra Babiše není zase tolik překvapena. „S panem premiérem jsem v poslední době několikrát jednala. Absolutně mě proto nepřekvapuje, že nevyjednal 140 tisíc dávek vakcíny navíc. Díky velké shovívavosti našich spojenců máme aspoň něco. Pane Babiši, ani nezkoušejte házet vinu za vaši neschopnost na EU! Ten viník jste Vy,“ vzkázala předsedovi vlády.

Její spolustraník, europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), upozornil na další problém, který se objevil v souvislosti s naplňováním vakcinační strategie. „Díky Andreji Babišovi jsme stát s nejnižším počtem vakcín na obyvatele v EU. Na “evropském vakcínovém bazaru” jsme tak přebírali, až jsme přišli o 140 tisíc dodatečných vakcín, které nám chtěli ostatní solidárně přenechat. Copak nám asi Andrej vyjedná příště?“ píše na Twitteru. „Český premiér hrál poker s lidskými životy. Hanebně prohrál. Čestný hráč by se sbalil a odešel. Co udělá Babiš?“ ptá se poslanec za TOP 09 Jan Jakob.

Poslanec a ekonom Jan Skopeček (ODS) upozornil také na Babišovu rozpadající se image „schopného krizového manažera“. „Podnikatel, krizový manažer, vrchní koordinátor, zkušený mikromanažer… tahle maska je definitivně pryč a před námi stojí jen totálně neschopný chaot. Už to nemehlo, proboha, k ničemu víckrát nepusťme,“ apeluje.

Jako selhání hodnotí Babišův postoj i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Premiér bohužel naprosto v jednáních selhal. Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera, ani na podzim, když neobjednal pro ČR maximální možný počet vakcín! Tato jeho špatná rozhodnutí bohužel mohou za tisíce zbytečně zmařených životů,“ uvedl Zdechovský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]