Snaha dostat Českou televizi do obrovského tlaku. Politici reagují na zasedání Rady ČT

Eric Drooker

Na středečním zasedání Rady České televize se radní Hana Lipovská obklopila dvěma policisty v civilu. Během jednání obvinila generálního ředitele Petra Dvořáka ze střetu zájmů. Tato situace je zcela nestandardní, okomentovala pro deník FORUM 24 přístup Lipovské předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Radní Hana Lipovská na středečním zasedání Rady České televize obvinila generálního ředitele Petra Dvořáka ze střetu zájmů kvůli vlastnictví podílu ve firmě GOPAS. Po hodinové pauze, kterou vyhlásil předseda Rady ČT Pavel Matocha, pokračovalo interní jednání rady, které veřejnost slyšet nemohla. Rada následně schválila, aby Petr Dvořák do pátku písemně zodpověděl otázky o firemním vlastnictví. Návrh podala Hana Lipovská.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) potvrdil, že jsou v budově České televize přítomni příslušníci Policie České republiky. Poskytují krátkodobou ochranu členovi Rady ČT, napsal na twitteru Hamáček.

Nepřestanu se za to stydět a nepřestanu vyčítat svým biskupům, že tuhle osobu poslali do Rady ČT. Omyl bych pochopil, alibismus ne, vyjádřil se k aktuální situaci v Radě České televize Miroslav Kalousek.

Pan Dvořák případný střet zájmů již několikrát dostatečně vysvětloval. Ze strany paní Lipovské jde o hledání záminky k odstranění pana generálního ředitele Dvořáka. Je to snaha dostat Českou televizi do obrovského tlaku, okomentovala dění Markéta Pekarová Adamová. Pokud by někdo neměl být součástí Rady České televize, je to zrovna paní Lipovská, dodala předsedkyně TOP 09.

Ilustrační foto (ČTK)

Redakce deníku FORUM 24 získala vyjádření poslance a místopředsedy volebního výboru sněmovny Tomáše Martínka (Piráti). Zaujatost paní Lipovské, která sama v Radě ČT působí pravděpodobně ve střetu zájmů, vůči vedení České televize, je známá. Vypadá to jako divadlo, které má vybudovat záminku pro odvolání vedení České televize a její následné ovládnutí pro soukromé zájmy, řekl redakci Martínek. Proč si radní vodí policii, nechápu, tohle musí být vysvětleno, aby to nepůsobilo jako pokus o puč,“ doplnil.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se k jednání Rady ČT vyjádřil takto: Přijde mi absurdní, jakým způsobem pojala paní Lipovská svůj mandát. Vytahují se různé pseudoproblémy a hledají se jen záminky k odvolání Petra Dvořáka. Je to už více PR divadlo než věcné jednání. Rada by se měla zabývat spíše dlouhodobými problémy a směřováním České televize do budoucna.

Redakce oslovila také poslankyni za TOP 09 Helenu Langšádlovou, i ona pokládá postup Hany Lipovské za neobvyklý. Je naprosto nestandardní a je zde podezření, že došlo ke zneužití policie, musí být vyjasněno, proč přišla do České televize. Přítomností policie, která údajně vůbec nesouvisí s činností České televize, je vytvářen na vedení České televize nátlak a vytváří se mediální obraz o domnělých nekalostech ze strany vedení České televize, uvedla poslankyně.

Opačný názor na středeční dění okolo České televize má mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Nóbl lidi byli vždy nebezpeční, protože u nich hrozí davová nenávist neznající žádných mezí,odůvodnil na twitteru krok Hany Lipovské mluvčí Jiří Ovčáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]