Reakce na Zemana: záludný projev, mazaný podraz, řeč jako z ruského teletextu

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Na projev Miloše Zemana se čekalo týden. Do neděle neposkytl ani větu nějakého vyjádření, ani nedal vlastními slovy nijak najevo jakékoli znepokojení. Přinášíme první reakce na toto vystoupení.

První ohlasy na Zemanovo vyjádření jsou značně kritické a hovoří o tom, že šlo o slova, která všechno jen zamlžují a jsou poselstvím spíše pro Rusko.

Prohlášení ODS: Po projevu prezidenta republiky můžeme bez hysterie říct, že Miloš Zeman čekal týden na to, aby si vyřídil účty s BIS. Bohužel se zdá, že pan prezident čerpal podklady z ruského teletextu.

Petr Fiala (ODS): Miloš Zeman se v dnešním rozhovoru nezlobil na Rusko, ale na redaktorku, protože mu kladla otázky. Sám místo jasných slov hlavy státu a vrchního velitele ozbrojených sil také kladl otázky a zpochybňoval zpravodajské služby. Vážně zvláštní formát vystoupení prezidenta. „Mimořádný projev“ prezidenta nic mimořádného nepřinesl. M. Zeman to všechno mohl říct už před týdnem. Jsme v absurdní situaci: celá země si oddechla, že se prezident nepostavil přímo proti zájmům ČR. Jen všechno tak nějak zpochybnil. Tak na tom bohužel jsme.

Jan Hamáček: K vystoupení pana prezidenta: Já mám Miloše Zemana také rád a nechci ho proto kritizovat. Potvrdil, že ho vláda informovala, potvrdil, že naše kroky podpořil. Jsem rád, že v zásadních krocích jednají ústavní činitelé ve shodě.

Marian Jurečka: Čekal bych tvrdé odmítnutí operace agentů na našem území, požadavek na omluvu, sounáležitost s oběťmi a jejich blízkými, požadavek na úhradu škod, poděkování všem složkám, co na tom pracovaly, jasný vzkaz k našim spojencům o podporu – co více uděláme pro naši bezpečnost. Od vrchního velitele ozbrojených sil ČR bych očekával, že umí analyzovat rychleji, nechápu, že se nesetkal s řediteli našich informačních služeb. Zcela vynechal zásadní události v Británii v roce 2018, které přinesly důležité momenty i pro vyšetřování okolo Vrbětic!

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): Nešlo o projev pro české občany, ale pro Ruskou federaci. Bagatelizace, vnášení pochybností, pomlouvání. To vše umně zaobaleno. Tohle není prezident. Díky hlasům ANO, ČSSD, SPD a KSČM neprošla v PS ústavní žaloba. Budu dělat vše pro to, aby většina po volbách byla jiná.

„Po dlouhém čekání Zeman podle předsedy STAN Víta Rakušana opět ukázal, že v těžkých chvílích země nutně postrádá hlavu státu, která se postaví na stranu občanů. „Jako člen sněmovního bezpečnostního výboru musím konstatovat, že nemá přesné informace a buď je interpretuje veřejnosti schválně nesprávně, nebo je jen pomýlen,“ uvedl na twitteru. Informace, které dostali poslanci výboru, jsou podle Rakušana úplné. „Na základě toho se musím postavit na stranu našich zpravodajců. Mohu se jen dohadovat, proč zlehčuje agresi Ruské federace. Mohu se jen dohadovat, proč otevírá brány pro dezinformační kampaně,“ uvedl.

Podobně se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Ve sněmovně, ale i našim partnerům v EU a NATO byly předloženy důkazy. Přesto pan prezident hovoří v rovině hypotéz a zpochybňuje důvěryhodnost bezpečnostních služeb vlastní země. Věřím, že nehledě na tento relativizující projev vláda bude pokračovat v sebevědomé politice,“ komentoval projev. (ČTK)

FORUM 24 (archiv)

Helena Langšádlová (TOP 09): Zemanova lež: Neexistují e-maily prokazující, že agenti do areálu mohli vstoupit. Skutečnost: Tyto důkazy nezpochybnitelně existují a byly předloženy poslancům i senátorům z příslušných výborů. Moji kolegové z výborů všechny důkazy tajných služeb viděli a ve svých usneseních závěry tajných služeb jasně podpořili. Dnes už nikdo nemůže pochybovat o tom, že prezident je velezrádce.

Marek Výborný (KDU-ČSL): Tak po týdnu přemýšlení, co nám říct, jsme se nedozvěděli NIC. Za sebe: BIS má moji plnou důvěru. Jakákoli relativizace ruského teroristického činu na našem území s vědomím ruských oficiálních míst je nepřijatelná.

Miroslav Kalousek: Zemanův projev byl mimořádně záludný vůči vlastní zemi. Vyjádřil důvěru vůči bezpečnostním složkám, ale v podstatě zpochybnil jejich závěry. Se závěry chce vyčkat, dokud se to “jednoznačně neprokáže”. Připomíná mi to Čapí hnízdo. Jenže tohle je mnohem závažnější a nebezpečnější… Jsme ve velmi vážné hybridní válce. A v této válce se náš prezident připojil k nepříteli, aby mu pomáhal zpochybnit, rozmlžit, v ideálním případě “vyvrátit“ vyšetřování a závěry našich služeb. Z mého pohledu je to velezrada.

Mirek Topolánek: „Věřím, že ti, kterým byl projev určen (a určitě i do ruštiny simultánně tlumočen), jsou spokojeni. Nám ostatním zbývá se pozvracet nebo mlátit hlavou do zdi. Víc v tuhle chvíli nezmůžeme.“

Jiří Dienstbier: Zemanův projev – mazaný podraz. Radost pro Rusy a naše extremisty, jen ne český zájem.

Pavel Telička: Projev pr. Zemana nelze okomentovat jinak, než že dotyčný není ani v nejmenším hoden funkce prezidenta republiky. Občané se na něj nejen nemohou spolehnout, ale nezbývá jim, než se za něj stydět. V tom, jak podrývá české národní zájmy a bezpečnost, je zákeřný.

Jakub Szántó: Ozbrojené síly ČR zahrnují armádu, důstojníky hradní vojenské kanceláře a Hradní stráž. Nikoliv ovšem Policii ČR. Netuší-li to nejvyšší velitel, doufal bych, že lidé, kteří mu píší projevy, se seznámí se zněním české ústavy.

Jindřich Šídlo: V roce 2021 napjatě čekáme, co asi řekne prezident republiky o našich vztazích k Rusku poté, co vymeteme skoro celou ruskou ambasádu. Myslím, že tohle v roce 1991 v plánu nebylo.

(Reakce aktualizujeme.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]