Reakce profesora Halíka na otevřený dopis o rozhovoru se Šlachtou

()

Profesor Tomáš Halík nám zaslal reakci na otevřený dopis Pavla Šafra ohledně zpovědi Roberta Šlachty v Halíkově dotazníku, který byl zveřejněn v magazínu Pátek Lidových novin.  

Vážený pane šéfredaktore,

k Vašemu otevřenému dopisu – v němž jste mne nařkl z podpory pana Babiše údajným rozhovorem s p. Šlachtou v tisku – vám sděluji, že jsem pana Šlachtu v životě neviděl a žádný rozhovor s ním osobně nevedl. Před cca rokem jsem byl požádán redakcí Magazínu LN, abych vypracoval obecné otázky na způsob známého dotazníku Marcela Prousta, které pak budou kladeny různým osobnostem. Tomu jsem vyhověl, redakce s tím nakládá ve smyslu dohody (já samozřejmě za to nejsem nijak honorován, zajímá-li vás i tato stránka věci). Opravdu v tom žádnou podporu pana Babiše z mé strany nevidím. Na LN mám jiný názor než vy, ale přiznám se, že tam v poslední době čtu především zajímavou sobotní přílohu Orientace, které si velmi cením. Kdybyste se mne zeptal přímo místo „otevřeného dopisu“, mohl jste si ušetřit blamáž a mne neopodstatněného nařčení. (Užívám si jich v dnešní době v médiích poměrně dost a nemám čas všechny přivádět na správnou míru).

S pozdravem z přednáškové cesty po Austrálii

Tomáš Halík

Profesor Tomáš Halík (ČTK)

Poznámka šéfredaktora: 

Vážený pane profesore,

děkuji Vám za Vaši reakci. Jsem rád, že se Vám líbí příloha Orientace v Lidových novinách. Vytvořil jsem ji v roce 1997 a je to jeden z mnoha útvarů, které jsem po sobě v českých novinách zanechal a jsem na ně pyšný. Mezi tyto mé produkty patří i Pátek LN, ale na něj už pyšný nejsem. A současné Lidové noviny považuji za otřesnou žumpu ve službách Andreje Babiše.

Člověku, který v novinách pracoval, je naprosto jasné, že tuto rubriku z Pátku LN nevedete osobně. Ale je mi velice divné, že se ani nezajímáte o to, komu v LN „kladete“ otázky. U tohoto dotazníku je totiž doslova napsáno: „Tomáš Halík, filosof, teolog a sociolog, se dotázal dnešního dnešního hosta Pátku LN.“ A na titulní straně Lidových novin stojí: „Halík zpovídá Šlachtu.“

Snažil jsem se Vás upozornit, že máte značnou zodpovědnost a měl byste znát kontext toho, když někomu poskytnete své jméno, aby si s ním mohl hrát své politické hry. Je v eminentním zájmu hnutí ANO prezentovat Roberta Šlachtu jako neohroženého policistu a bojovníka s „tradičními a zkorumpovanými politiky“. To je hlavní motto Andreje Babiše a chystá se s ním opět vyrazit do boje o moc. Přitom jde o naprostou falzifikaci skutečnosti a souznění mezi policistou a oligarchou, který dobývá politickou moc, je nehorázné. U toho Vaše jméno figurovat prostě nemá. Přenechávám Vašemu svědomí otázku, nakolik potřebujete takto pochybný marketing a nakolik je ve Vašem případě správné legitimizovat oligarchickou moc nad kdysi svobodnými a nyní tak brutálně znásilněnými médii.

Pavel Šafr

halik LN 2

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]