Reálná cena nemovitostí se může snížit

(Unsplash)

FOTO: Unsplash

V loňském roce jsme byli v Evropské unii na prvním místě v růstu cen nemovitostí. A to navzdory již zpřísňující se měnové politice centrální banky. Letos však může být situace zcela jiná. Vysoká inflace, kterou málokdo očekával v takovém rozsahu, jako důsledek několikaleté uvolněné měnové politiky, spolu s postpandemickou situací a válkou na Ukrajině přiměly Českou národní banku k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, které není u konce. Jaký vývoj můžeme očekávat na trhu s nemovitostmi?

Rekordní nárůst cen nemovitostí jsme mohli pozorovat díky několika faktorům. Dostupnost hypoték, díky níž si velká část obyvatelstva mohla dovolit nové bydlení, spolu s pomalou výstavbou, která nereagovala dostatečně rychle na poptávku, vytvořily prostředí pro vznik napětí na trhu s nemovitostmi. Dalším faktorem, který podporuje růst cen nemovitostí, je hospodářská situace v dané zemi. Česká republika se dlouhodobě potýká s dobrou ekonomickou situací a s nízkou nezaměstnaností, která na trhu práce zvyšuje tlaky na růst mezd.

Vzhledem k oblibě vlastního bydlení se jednalo o souběh několika proměnných, které vedly k rekordnímu růstu cen nemovitostí. Podle Martina Luxe z Akademie věd ČR jsou jejich ceny nadhodnocené ještě více než v roce 2008 a trh je přehřátý. Po zmíněném roce začaly ceny nemovitostí klesat. Lze tedy očekávat, že v případě zhoršení aktuální situace dojde k poklesu jejich cen, čemuž by napomohla i zvýšená výstavba v posledním období. To je samo o sobě zastíněno vyššími cenami stavebních materiálů a potřebou větší energetické efektivity. Samotné zvýšení úrokových sazeb však pokles cen nezpůsobí.

Vyšší úrokové sazby

Horší dostupnost hypoték ochlazuje poptávku a snižuje aktivitu na trhu s nemovitostmi. Prodejci se budou zdráhat snížit ceny, pokud nebudou muset, a výsledkem bude méně transakcí. Může dojít k nárůstu počtu prázdných domů. To samo o sobě působí na snížení tempa růstu cen, které můžeme očekávat. Horší dostupnost hypoték se dotkne zejména mladších lidí s nižšími příjmy, kterým přísnější podmínky a vyšší úrokové sazby mohou znemožnit financování nového bydlení. Je to tvrdý úder, který…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články