Recenze MfD na dokument o Babišovi se ministra zastává

Eric Drooker

Přestože je Mirka Spáčilová považována za nekompromisní filmovou kritičku, když má posuzovat dokument o Andreji Babišovi, zkrotne. Přeci jen pracuje pro Mladou frontu DNES, kterou vlastní právě ministr financí. Recenze na dokument Víta Klusáka Matrix AB je tak místo očekávaného kritického rozboru pouhým konstatováním faktu, že měl Babiš dostat více prostoru ke své sebeprezentaci.

Spáčilová tvrdí, že dokument byl od začátku plánován jako snímek, který bude útočit na Andreje Babiše. „Sporný koncept filmu, který po premiéře na jihlavském festivalu chystá ČT, nahrává paradoxně tomu, koho chtěl porazit,“ píše v MfD autorka. „Místo tvrdé investigativní práce se inscenuje operetka,“ dodává. Zároveň se hned Spáčilová postaví za vicepremiéra a svého šéfa. „Ve filmu zazní hodně silná obvinění, třeba od bývalého dodavatele Babišova koncernu, ale chybí přímá konfrontace protivníků, jenom se krouží kolem,“ vysvětluje kritička. „Ale jaký skutečně je, zase nevíme, respektive na konci víme totéž co na začátku,“ shrnuje.

Eric Drooker

Aby nebyl kult osobnosti, který ve vydavatelství Mafra funguje na výbornou, tak očividný, lehká kritika zazní. Přesto od autorky, která se nebojí  pozurážet jakéhokoliv filmaře, vypadá velmi nuceně. „Voliče mohou zaskočit vulgarity z Babišových úst, přičemž telefonát: „Co zas píše ten blbeček, nechte mě mluvit, ku..a“ ještě nepatří k nejostřejším,“ naoko Spáčilová tepe do Babiše. „Filmařský mikrofon nicméně přijal, věděl, do čeho jde, tady Babiš nemůže žehrat na nikoho jiného než na sebe,“ dovolí si ještě.

Podle závěrečného hodnocení tak podle Spáčilové dopadli tvůrci s Babišem nastejno. „Ve skutečnosti Matrix AB nemá vítěze, přinejmenším po filmařské stránce,“ píše Spáčilová. „Oni se ho na nic ptát nechtějí a on nechce mluvit s nimi, obě strany jsou přesvědčeny, že proti nim stojí čiré zlo; jaký jiný výsledek pak může vzniknout než plichta, ať stojí před kamerou Babiš, nebo papež,“ končí svou plytkou recenzi známá novinářka. Pokud se Mirka Spáčilová něčím vryla do paměti čtenářů Mladé fronty DNES, určitě to byl její nekompromisní a drsný styl psaní. Vypadá to však, že pokud bude psát o čemkoliv, co má spojitost s Andrejem Babišem, dvakrát si rozmyslí, co vlastně může a nemůže publikovat.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články