Řecké dilema: Sebevražda skokem z okna, nebo udušením?

Eric Drooker

Asi tak se cítili Řekové v nedávném referendu. Měli říci ANO tvrdým úsporám, která nejsou schopni unést? Tohle ANO totiž vede k ještě větší nezaměstnanosti a chudobě. A jakési světlo na konci tunelu je v nedohlednu. Nebo měli raději volit NE a pak riskovat, že se na ně Evropa vykašle a oni se budou muset zkrachovat a navrátit se k původní měně? Pak by jim zřejmě hrozila léta opravdové chudoby, než by se země alespoň trochu postavila na nohy.

Média mají obrovskou moc, to všichni víme a není na tom nic divného. Jen tu svoji moc občas zneužívají nebo špatně používají. Nebo, jak jsem zjistila za dobu své „novinářské“ kariéry, pracují v médiích často lidé, kteří o daném tématu vědí málo a opakují to, co slyší jinde. (K nim samozřejmě patřím občas i já).

Fascinuje mě, jak lidé hromadně papouškují tisíckrát omílanou informaci, že Řekové chodí do důchodu v padesáti a po zbytek života pak pobírají dva tisíce eur. To je totiž ta klasická polopravda nebo házení všech do jednoho pytle.

Takže jak to vlastně je? Pravda je taková, že mnoho státních zaměstnanců se mělo opravdu fajn:

  • Pracovali jen pár hodin denně, do práce chodili, kdy chtěli, a odcházeli, prakticky  kdy chtěli. Mezitím měli několik kafíčkových pauz, prostě pohoda.
  • Jejich pracovní smlouva byla sepsána na doživotí, to znamená, že byli prakticky nevyhoditelní z práce. S tím také souvisela nízká úroveň služeb, nebylo komu si stěžovat, a kdyby chtěl zaměstnavatel svého zaměstnance vyhodit, musel by mu dát tak vysoké odstupné, že se to nikomu nemohlo vyplatit.
  • Státní zaměstnanci vydělávali nadprůměrné platy. Ty se pohybovaly kolem 1900 eur měsíčně.
  • Průměrný důchodový věk byl opravdu okolo 55 let a průměrný důchod pak až 80 procent dřívější mzdy.

Potud tedy je naše závist a nenávist možná celkem na místě. Zároveň je ale na místě jiná otázka: Kolika lidí se takovéhle výhody týkaly?

Řecko není úplně příkladnou zemí ve vedení statistik, takže počet státních zaměstnanců (před tzv. krizí)  se dá pouze odhadovat na 700 000 – 1 mil. obyvatel. To je samozřejmě obrovská část obyvatel, ovšem vzhledem k tomu, že v Řecku žije okolo 11 milionů obyvatel, týkaly se zmíněné výhody zhruba 15-20 procent pracujících obyvatel. To je hodně.

Jenže co ti ostatní? Ostatních 80-85 procent pracujících obyvatel se tak dobře nemělo. Mnozí z nich pracovali za 500-800 eur měsíčně, z čehož je při cenách v Řecku skoro nemožné vyžít.

Důchodový věk těch nestátních zaměstnanců se pohyboval okolo 62 let.

V Řecku funguje systém úplně jinak než u nás. Zdravotní péče je tu sice bezplatná, ale kdyby člověk neplatil, neměl by šanci se k doktorům vlastně dostat. Lékaři ve státních nemocnicích očekávali za operace a jiné zákroky obálky s penězi. Někdy si částku sami určili, jindy pacient dal, co uznal za vhodné. A věřte, že pokud vám umírá někdo z blízkých příbuzných a vy víte, že než se dostane na řadu, bude už mu hrob obrůstat břečťanem, peníze vytáhnou i nejzarytější odpůrci tohoto systému.

Další možnost je jít k soukromému doktorovi, u kterého ovšem návštěva stojí okolo 80 eur. Takže když má člověk nemocné dítě a nechce hodiny čekat v nemocnici, kde se o dítě nikdo nepostará, pak mu nic jiného nezbyde.

Školy, vzhledem k výše uvedeným skutečnostem o státních zaměstnancích, měly (a bohužel mají doposud) opravdu dost nízkou úroveň, takže rodiče často platí i šest set eur měsíčně za odpolední doučování.

Řekové jsou pověstní tím, že se jim nechce platit daně. (Ruku na srdce: komu se chce platit daně?) Jenže Řekové tvrdí, že za své daně nic nedostanou zpět, jen je zase rozkrade vláda. O zdravotnictví a školství jsme si už řekli. Co takhle čistota? Přeplněné kontejnery (v lepším případě), odpadky na ulici, špína na plážích, na úřadech, ve školách, na veřejných prostranstvích, to je jen zlomek problému. A co silnice? Asfaltky plné záplat a děr, na kterých si člověk spolehlivě zničí auto, taky nejsou úplně ideální. Co ještě by měl člověk za své daně dostat?

Je jasné, že si teď většina z vás pomyslí: když někdo neplatí daně, nemůže za ně taky nic dostat. Kde má stát vzít na všechno peníze? Ta úvaha je správná. Ale co bylo dřív, slepice, nebo vejce?

Mnozí Řekové mají za to, že hůře být už nemůže, proto by bylo lepší se na pár let uskromnit, a začít tak od začátku. Řecko totiž má obrovský potenciál, ovšem jeho vlády jej velmi šikovně prošustrovaly. A ano, Řekové mají demokracii, a tak mají to, co si sami zvolili. Jenže jim bohužel nikdo dlouhá léta neříkal pravdu, jak na tom země skutečně je. Stejně jako nám nevyčítají další národy, že jsme si dlouhá léta drželi vládu komunistů, kteří nám zplundrovali zemi a sebrali majetek našich předků, zkuste i vy, prosím, pochopit obyvatele Řecka a dívat se na ně jako lidé, a ne jako ekonomové, kterými většina z nás stejně není.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner