Poslanecká sněmovna v úterý odmítla jednání o možnosti přijetí čtyřiceti dětských uprchlíků z Řecka. „Česko si koleduje o ostudu,“ apeloval na poslance před schůzí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zařazení bodu následně zabránila vládní většina podpořená komunisty. S žádostí o pomoc oslovil v září unijní zástupce včetně Jana Hamáčka (ČSSD) řecký ministr Michalis Chrisochoidis.
„My jsme tady, proto abychom dělali maximum pro české občany a pro české děti. Samozřejmě mě to mrzí, ale Řecko dostalo miliardy, aby řešilo migraci. A moc se mu to nedaří. Rozumím, že se to politizuje. Ale my jsme solidární, dáváme peníze, ale tento přístup Evropy k Řecku, které to nezvládá, nepodporujeme,“ sdělil dnes Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci.
„Navíc je potřeba říct, o koho se jedná… Tady se vytvořil dojem , že jde o sirotky. Ale typický dětský uprchlík je zde -náctiletý chlapec z Afghánistánu nebo Pákistánu, který je pravděpodobně na cestě za svou širší rodinou,“ doplnil svého koaličního partnera Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že relokovat sedmnáctileté Afghánce po Evropě je podle jeho názoru bezpečnostní riziko.
V reakci na včerejší zamítnutí ale zazněly obratem kritické hlasy napříč opozičními lavicemi. „Aby se za nás děti nemusely stydět… Ty, kterým byla doma vštěpována lidskost, se už stydí. Ale na ty marketink ANO a jeho vládních lokajů zjevně nemíří,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09).
Podle Hamáčka se ale Řecko snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků s tím, že v přesouvání nezletilých bez nároku na azyl po Evropě smysl nevidí. V listopadu Atény následně vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout. Ale odpověď stejně jako před rokem na podobnou žádost údajně nedostal.
S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) se postavil proti jakémukoliv přijímání s tím, že je třeba pomáhat především v místě jejich původu.