Řecko opustí rámec posíleného dohledu EU. Těžká kapitola pro naši zemi se uzavírá, hlásí tamní ministr financí

Řecký ministr financí Christos Staikouras (Evropská unie)

Řecký ministr financí Christos Staikouras | FOTO: Evropská unie

Řecko po 12 letech vystoupí z takzvaného rámce posíleného dohledu Evropské unie. Stane se tak 20. srpna. Tento krok by měl zemi poskytnout větší svobodu v rámci procesů hospodářské politiky, řekl ve středu řecký ministr financí Christos Staikouras. Informuje o tom agentura Reuters.

„Po 12 letech… se těžká kapitola pro naši zemi uzavírá,“ řekl ministr Christos Staikouras. „Řecko se navrací do evropské normality a v eurozóně již nebude výjimkou,“ dodal. 

(Týdeník FORUM)

Athény splnily převážnou část svých politických závazků a reforem, které unii slíbily. Vystoupení Řecka z rámce posíleného dohledu 20. srpna bylo potvrzeno dopisem místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise a komisaře pro hospodářství Paola Gentiloniho, informoval Staikouras.

Přechod Řecka z posíleného dohledu k normálnímu představuje pro zemi větší míru svobody při vykonávání hospodářské politiky. Tento krok přiblíží cíl země znovu získat status „investičního stupně“, vysvětlil ministr financí.

Vývoj řecké hospodářské politiky je Evropskou unií sledován v rámci posíleného dohledu od roku 2018. Tento rámec dohledu měl zajistit pokračující přijímání opatření k řešení potenciálních zdrojů hospodářských potíží a strukturálních reforem na podporu udržitelného hospodářského růstu Řecka.

Byl zaveden poté, co Athény v letech 2010 až 2015 opustily tři mezinárodní záchranné programy v celkové výši více než 260 miliard eur od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Od ukončení záchranných programů v roce 2018 se Řecko při svých finančních strategiích spoléhalo pouze na trhy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články